Skip to main content

Podcasty se vyrojily jako houby po dešti

By 20. 1. 2021Novinky, Top
Když se dnes řekne „podcast“, není to už pro většinu mladší generace neznámé počítačové slůvko nebo anglický novotvar, ke kterému by si nic nepřiřadila. U generace nad pětašedesát to může být ještě pořád velká neznámá, protože tam někde je propast mezi počítačovou a úplně nedigitální generací. Ale vězte, že i lidé nad osmdesát někdy překvapí, a takový filozof Jan Sokol, kterému bude v dubnu pětaosmdesát, je jedním ze zakladatelů české Wikipedie a vytrvale se angažuje také v různých digitálních aplikacích jako naposled v digitální univerzitě zvané Pátečníci.

Podcast je zvuková nahrávka, která se dá stáhnout jednoduše přes internet a poslouchat zdarma. Slovo samo prý vzniklo ze dvou jiných slov, a to iPod a broadcast, tedy „ajpodové vysílání“, nebo „vysílání do sluchátek“, chcete-li. Velkou výhodou takového nevizuálního formátu je jeho digitální „velikost“. Pro jeho výrobu není třeba stahovat jakýkoli obrazový materiál, stačí nahrávat hlasy, které něco smysluplného říkají. Podcast nemá ani časové omezení, rozhovor nebo mluvení může trvat hodinu, dvě, ale také třeba jen deset minut.

Od první koronavirové vlny se na podcastovém nebi pevně usadilo několik podcastových hvězd.

U ambonu

Karmelitánská komunita (Petr Glogar a Pavel Pola) od Pražského Jezulátka začala na Hradčanech budovat nové místo intelektuálního setkávání nad spirituálními tématy, ovšem při nemožnosti se setkávat se rozhodli vysílat mluvené slovo a podcast nazvali U ambonu. Začínali s několika osvědčenými kazatelskými osobnostmi (zmínění karmelitáni, Láďa Heryán, Josef Prokeš, Petr Vaďura), později se přidali další (Bob Fliedr, Marcela Kašpárková, Jaroslava Šiktancová ad.). Jarní podcast už se dočkal dokonce knižního vydání v nakladatelství Portál. Většinou jde o desetiminutové mluvené slovo jednoho protagonisty ve formátu „nedělní zamyšlení“ nebo „situační promluva“.

Ecclesia podcast

Mladí lidé původně ze salesiánského prostředí (Jacob Janek, Markéta Imlaufová, Marek Jílek) dali hlavy dohromady a dnes už mají za sebou řadu mimořádně cenných svědectví nejen katolických osobností. Jejich rozhovory trvají zhruba hodinu (Tomáš Petráček, Tomáš Halík, Jan Houkal).

Na dotekNa cestě

Server Aktuálně.cz je dnes znám nejen svou „televizí“ DVTV, ale také svými podcasty, které mají přesah do kultury, spirituality a historie. Empatický Petr Vizina, který prošel rozhlasovou moderátořinou (rádio Wave) i vystupováním v ČT má na svědomí každotýdenní Na dotek, zatímco básník a spisovatel Miloš Doležal přináší v podcastu Na cestě svědectví o hrdinských postavách české minulosti.

Na dřeň

Mimořádný počin v rámci katolické církve je rádiem Proglas zřizovaný podcast mladých především o mladých v církvi i mimo církev Na dřeň. Za pár měsíců si našel spoustu odběratelů a je z něho dneska fenomén mezi křesťanskými podcasty.

Angličan, Vinohradská 12 a další

Nemohu nakonec nezmínit také mimořádně sledovaný podcast někdejšího zahraničního reportéra z Anglie Jiřího Hoška, který dlouhodobě sleduje Premier League a se svými hosty každé úterý komentuje v Angličanovi fotbalové dění na ostrovech, který sledují nejen sportovní fanoušci, protože Hošek má prostě charisma. A každodenně shrnuje události doma i ve světě zasvěcená někdejší stálá zpravodajka ČRo v USA Lenka Kabrhelová na Vinohradské 12.

Zdeněk Jančařík