Skip to main content

Pardubické centrum otevřelo dveře opraveného střediska

By 31. 5. 202421 června, 2024Fotogalerie, Naše díla, Novinky, Slider, Top

V neděli 26. května salesiáni se svými přáteli slavnostně otevřeli Salesiánské centrum Pardubice, které prošlo kompletní přestavbou.

Slavnostní otevření nových prostor – OteFEST – jsme pojali ve velkém stylu. Nové vybavení kostela přijel požehnat královehradecký biskup Jan Vokál, na mši, kterou si můžete pustit ze záznamu Televize NOE se sešlo kolem 400 lidí. Během vlastního otevření domu jsme nejen poděkovali všem, kdo se na rekonstrukci podíleli, ale díky místnímu spolču mládeže jsme shlédli bleskurychlou inscenaci o historii domu, která je vskutku bohatá.

Budovu na Zborovském náměstí postavili salesiáni už v roce 1940, ale na dalších padesát let jim byla zabrána nejdříve nacisty a poté komunisty. Od devadesátých let zde opět působí salesiáni. Oni, zaměstnanci, salesiánská rodina, farníci a především mladí návštěvníci centra dostali velký dárek – dům je celý v novém, od střechy až po sklep, od fasády až po vnitřní dispozice.

Salesiánské centrum obývají tři organizace: Centrum Don Bosco, které se věnuje práci s mladými lidmi bez zázemí vlastní rodiny; místní komunita salesiánů spravuje kostel, v němž se schází živé společenství rodin a jednotlivců všech generací; středisko mládeže pak nabízí volnočasové aktivity – to vše v „salesiánském duchu“, který se dá popsat čtyřmi slovy: DOMOV, ŠKOLA, KOSTEL, HŘIŠTĚ. Právě tato čtyři hesla můžete najít na graffiti od Nikoly Vavrouse, které zdobí novou fasádu.

Festivalové odpoledne plné vystoupení mládeže, která salesiánský dům navštěvuje, a dalších hostů završil koncert Pavla Helana, který pro nás napsal speciální písničku. „My jsme Saloši, však už o nás víš, a náš kapelník, je Pán Ježíš!“ A přesně tak to je. Bohu díky! A také neuvěřitelnému množství dobrovolníků, kteří se do různorodých příprav zapojili. Pokud byste dále chtěli být součástí obnovy pardubického centra, pak nám můžete přispět na vnitřní vybavení na portálu donace.cz. Dům jsou pořád jenom cihly, ožívá těmi, kdo jej navštěvují, proto přijměte pozvání a přijďte se také podívat!

Marie Benáková, fundraiserka

Foto ze mše: Marek Matula, Člověk a Víra