Skip to main content

Ohlasy na život a smrt salesiána Benna Beneše

By 10. 12. 2020Novinky, Top

8. prosince se v Praze-Kobylisích se salesiánská rodina rozloučila s Bennem Benešem, kterého k sobě Pán povolal minulý týden.

Mši celebroval biskup Kája Herbst a i když se konala v omezeném počtu osob, prostřednictvím živého přenosu TV Noe se s Bennem mohla rozloučit i široká veřejnost. Současný provinciál salesiánů P. Martin Hobza před závěrečnými obřady u rakve poděkoval otci Bennovi za všechno, co pro něj osobně a pro mnoho dalších lidí za svého života vykonal. Poděkoval mu především za jeho neokázalou zbožnost. Takovou, která na první pohled možná nebyla patrná, ale o to byla skutečnější. Mohly to zažít především sestry boromejky, zdravotní sestry a veškerý personál, který se o něj v posledních dnech života vzorně staral.

Benno velmi trpěl. Jeho velikou útěchou mu byl pohled na kříž. Když otec provinciál čtyři dny před smrtí otce Benna navštívil, zastihl ho s hymnem Stabat Mater dolorosa v rukou, jak se ho modlí a přemýšlí o něm. Pomáhalo mu to spojovat své utrpení s utrpením Ježíšovým a jeho Matky. Jeho úcta k Panně Marii byla prostá a hluboká. Svědčí o tom i skutečnost, že si přál, aby mu na pohřbu u rakve zazpívali lidé Lurdskou píseň. Sám rád dával požehnání na přímluvu Panny Marie Pomocnice. Pohřeb v den slavnosti Panny Marie Neposkvrněné byl krásným vyjádřením tohoto synovského vztahu. Jako malý chlapec měl jednou na poutním místě na Svaté Hoře dojem, že se na něj Panna Maria usmála. Teď už její úsměv určitě vidí v plné kráse.
Ohlasy na život a smrt Benna Beneše vyšly tiskem v Katolickém týdeníku, v Lidových novinách a také na stránkách Salesiánské informační agentury ANS.

Salesiáni