V době pandemie roste potřeba pomoci v zemích třetího světa. Připravit se na dobrovolnou službu, dostat se na místo a tam pomáhat je o poznání těžší kvůli řadě epidemiologických opatření. Přesto se v misijní službě daří pokračovat.
Příprava dobrovolníků
Salesiánská misijní organizace SADBA v září rozjela další ročník přípravného kurzu Cagliero pro budoucí dobrovolníky. Kvůli špatné epidemiologické situaci se nemůžou potkávat osobně, a tak víkendové kurzy probíhají online. Naposledy se takto sešli nad tématem zdravovědy a misiologie. Co to znamená být misionářem v dnešní době? Odpověď najdete v článku Blíže rozhodnutí na stránkách Adopce nablízko.
„Musím přiznat, že je velmi těžké některá témata a zkušenosti zprostředkovat a předat on-line. To dnešní však námi silně rezonovalo i přes obrazovku a snad to jen dokazuje jeho důležitost a smysluplnost. Ve společné večerní modlitbě se spojujeme i přes webkameru a můžeme být od sebe fyzicky daleko, jak chceme. Některé věci zkrátka fungují i v současném omezeném světě a my se po dalším víkendu posilněni vydáváme dál, blíž našemu rozhodnutí.“
Emílie odletěla na Papuu-Novou Guineu
I přes omezení se podařilo v loňském roce dokončit přípravný kurz Cagliero dvaceti mladým lidem. Někteří z nich už jsou v cíli své dobrovolné služby napříč celým světem. Emílie Novotná se na začátku března chystala odletět na Papuu-Novou Guineu. Obtížně hledala cestu, jak se tam dostat, protože některé hranice jsou neprůchodné. Čekala ji třicet hodin dlouhá cesta se čtyřmi přestupy na místo vzdálené 13 000 kilometrů. Na letenky, které se hodně prodražily, se jí podařilo získat peníze od štědrých dárců. Stále ale vybírá na zpáteční cestu. Na tomto odkazu jí můžete přispět a podívat se na video, ve kterém Emílie vysvětluje, proč na Papuu- Novou Guineu odletěla, komu tam bude pomáhat a s čím. Nakonec se v pořádku dostala na místo a tak už si můžete přečíst její první dopisy (už napsala dva) na stránkách Adopce nablízko.
Misijní zpravodaj Cabliero 11
Od začátku letošního roku má Cagliero 11 novou podobu. Prsty v tom má mimo jiné český salesián Pavel „Gambi“ Ženíšek, který je v Římě členem nového misijního týmu. Začtěte se do březnového čísla Cagliera 11. Najdete v něm slova hlavního představeného dona Artime o naději a rozhovor s mexickou salesiánkou, která je už dvacet let misionářkou v Albánii. Misijní tým také nově připravuje krátká videa k salesiánskému misijnímu úmyslu na každý měsíc. Ten březnový je „za hlubší přijetí darů svátosti smíření ze strany mladých v Albánii“. Video na téma smíření najdete zde.
Bulharská komunita už bydlí v novém domě
Stavba misijního díla v Bulharsku na předměstí Staré Zagory se zdárně blíží ke konci navzdory všem omezením, která přinesla pandemie. Stavbu zpomalilo mimo jiné to, že z Česka nemohlo přijet tolik brigádníků, jako dříve. Přesto se letos podařilo dokončit dům komunity a ta už se do nových prostor přestěhovala. Zbývá dostavět kostel, školu a hřiště. Více novinek se dočtete v únorovém Bulharském zpravodaji a v dopisech dobrovolníků Sadby, kteří v tamním díle pomáhají – Anička Rotreklová, David Bochňák a Radek Steingart. Všechny společně s komunitou najdete na fotografii ze svěcení nového biskupa Rumena Stavena.
Jan Kvapil