Poskytnutí útočiště uprchlíkům, programy pro ukrajinské děti, výuka češtiny, humanitární sbírky, benefiční koncerty a především modlitba – to jsou prostředky, kterými salesiánská rodina čelí válečné realitě.
Je to už měsíc, co Vladimír Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Válka uvrhla miliony lidí do nebezpečí smrti a vyhnanství. Celý svět čelí nové realitě a nejinak salesiánská rodina, i ta česká. Téměř okamžitě napříč naší provincií začala organizovat finanční i materiální sbírky, benefiční koncerty a především setkání k modlitbě za ukončení války proti Ukrajině. Netrvalo to dlouho a začali k nám přicházet první váleční uprchlíci, především matky s dětmi. Salesiáni jim otevřeli své domovy, poskytují jim útočiště a rozjíždějí další programy obzvláště pro ukrajinské děti.
„Každý pomáhá podle svých možností“
Nejblíže k Ukrajině je ostravské středisko Don Bosco, které obvykle pracuje s těmi nejchudšími z vyloučených lokalit. I teď otevřeli svůj domov novým nejchudším – válečným uprchlíkům a poskytli ubytování tolika lidem, kolika jen šlo. „Žije u nás 37 maminek s dětmi z Ukrajiny. Někteří sem utekli za svými manžely a tatínky, někteří své manžele, tatínky a syny nechali ve válce, aby bránili jejich domovy a vlast, “ píše salesián Jiří Veselý na stránkách ostravského střediska mládeže a pokračuje: „Máme ukrajinskou Bibli. Při liturgii se čte evangelium česky i ukrajinsky. Na přední stranu oltáře jsme umístili mapu Ukrajiny. Rodiny do ní malují, odkud jsou.“
Zlínští salesiáni ve středisku rozjeli výuku češtiny pro ukrajinské děti. Lektorkou je Ukrajinka, která v Česku už rok pracuje a děti se učí rychle. „Pro výuku jsme vyhradili jednu učebnu. Začali jsme minulý týden v úterý a každým dnem nám přibývaly další děti. Díky obětavé paní učitelce Kristině a českým dobrovolníkům můžeme děti rozdělit do skupin podle věku. Kapacita se nám rychle naplnila,“ píší zlínští salesiáni na svém Facebooku. Jejich středisko mládeže vyhradilo hernu pro ukrajinské maminky s předškolními dětmi na pondělní dopoledne. „Maminkám a jejich dětem nabízíme zdarma občerstvení. Také jsme pro maminky shromáždili oblečení a boty pro jarní měsíce,“ zvou salesiáni.
„Každý dnes pomáhá v rámci svých možností. V rámci našich možností je mimo jiné nabídnutí prostor. Ať už krátkodobě, jako v případě benefičního koncertu, nebo dlouhodobě a s patřičným zázemím, jako v případě tří rodin, které k nám dorazily před pár dny,“ píší salesiáni z brněnských Žabovřesk na svých stránkách. Uspořádali brigádu, při které jim pomohlo mnoho ochotných lidí připravit zázemí pro ukrajinské rodiny: „Děláme vše pro to, aby se u nás cítily jako doma. Věříme, že se jim u nás bude líbit a že je potěší i přizvání do našich aktivit – ostatně některé z nich budeme brzy nabízet i v ukrajinském jazyce a to nejen našim třem rodinám, ale všem Ukrajincům.“
„Pamatujme, že veškerá pomoc je během na dlouhou trať“
Český červený kříž České Budějovice vyhlásil materiální sbírku na pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny a jejím sběrným místem je i salesiánské středisko na Čtyráku a na Máji. Místní salesiánská rodina a další dobrovolníci už více jak dva týdny spolupracují s Červeným křížem zejména na přípravě hygienických humanitárních balíčků. „Podařilo se nám zajistit větší množství darů a materiálu, více než jsme potřebovali, takže Český červený kříž má zásobu na další dny a další balení. Mnoho dobrovolníků pomáhalo i s balením balíčků, takže se podařilo společně dojít k cíli 1045 balíčku!“ píší na stránkách českobudějovického střediska mládeže. „Na našem ŠVS Kvilda jsme ubytovali první ukrajinské rodiny a jednáme o programech pro uprchlické děti v našem středisku,“ pokračují v článku o pomoci střediska. Už před týden se do programů střediska zapojily první dvě dobrovolnice z Ukrajiny.
Nápor ukrajinských uprchlíků na hlavní město je velký, a tak i salesiáni z Prahy-Kobylis otevřeli svůj dům potřebným. „V komunitě salesiánů jsme vyčlenili téměř veškeré kapacity, které slouží návštěvám, pro ubytování uprchlíků. K dnešnímu dni (neděle) máme ubytovaných 24 lidí. Jedná se většinou o matky s dětmi. Jsou unaveni po cestě a zvykají si na nové prostředí. Aktuálně jim nabízíme nocleh a obědy, dětem účast na aktivitách střediska. Zaregistrovali jsme se jako pomáhající organizace, abychom se dostali k datům o možnostech návazných služeb,“ píší salesiáni na stránkách farnosti a pokračují: „Pamatujme prosím, že veškerá pomoc je během na dlouhou trať a připravme se na to, že bude potřeba pomáhat dlouhodobě.“
Jan Kvapil