„Abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade,“ tak zní evangelizační úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na prosinec 2019. Tento naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka zaznívá v době, kdy Svatý stolec založil mládežnický poradní sbor.
Na slavnost Krista Krále oznámil Úřad pro laiky, rodinu a život založení stálého mezinárodního poradního sboru mládeže. Skládá se z dvaceti mladých lidí, kteří pochází z různých částí světa a některých církevních hnutí, sdružení a komunit. I salesiáni mezi nimi mají své zaspoupení a to v osobě Rakušanky Carina Baumgartner. Mládežnický poradní sbor vnikl na základě dokumentu synody o mládeži, který pod bodem č. 123 vyzívá k založení takového sboru pod Úřadem pro laiky, rodinu a život.
První setkání mládežnického poradního sboru je naplánované na duben 2020. Na dotaz Rádia Vatikán, čím by se měl sbor zabývat, odpovídala Carina Baumgartner: „Jedním z prvních úkolů bude volba pracovního stylu, abychom mohli co nejlépe plnit naše poradní poslání. Jsem napjatá, co asi řeknou druzí mladí lidé z různých organizací z celého světa a jaké budou mít zkušenosti. Sama pocházím ze salesiánské mládeže a tam jsem v posledních letech zakusila, že se mladí lidé berou vážně, předává se jim odpovědnost a dostávají prostor ke spoluutváření církve. Myslím ale, že nikoli všem mladým lidem se vede podobně. Mnozí z nich vůbec církev neznají a nezažili ji jako společenství, kde jsou vítáni.“
Celosvětová síť modlitby s papežem vydává na každý měsíc nové úmysly k modlitbě. Prosincové úmysly jsou především za děti a mladé lidi. Ty všeobecné zní: „Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.“ K evangelizačnímu úmyslu, který je uvedený na začátku tohoto textu, pak přidává úvahu. Tady je úryvek z ní:
„A tak s každou generací vyvstává nová otázka, jak jí zprostředkovat Boží tajemství, která přinášejí život — aniž bychom podléhali jednostranným nářkům, když sledujeme rizika, která mládí nevnímá. Je třeba přesměrovat akcent a stavět na pozitivech plynoucích z mládí: vstupuje do života s energií, která je nezatížená skepsí; má v sobě zakódovanou energickou ochotu bojovat, což se stává ve větším celku podkladem k ušlechtilé statečnosti bojující proti zlu a jeho následkům; touží objevovat a jeho zvídavost inspiruje a občerstvuje. Předchozí generace vyživují ty přicházející dvojím: že nebereme mladším odvahu k celoživotnímu zápasu a zároveň jim umožňujeme dozrát, aby víra proměnila jejich srdce k nevídaným vnitřním zázrakům. Naše přání je přání proroka Joela: „Vyleji svého ducha na všechny lidi, vaši synové a vaši dcery budou prorokovat, vaši starci budou mít věštecké sny a vaši jinoši uzří vidění.“ (Jl 3,1) Papež František takto mladé povzbuzuje, aby jejich život byl prorocký a vydal statečné svědectví: martyrion. Naší zodpovědností je tedy s mládeží kráčet jako Kristus, ale zároveň s tím si nechat Pánem stále otvírat oči, abychom viděli cestu jako zralejší rádci, kterým mladí mohou důvěřovat.“
Jan Kvapil
Fotografie: Vojtěch Hlávka, Člověk a Víra