Salesiánská farnost v Českých Budějovicích v červnu zahájila rekonstrukci kostela sv. Vojtěcha. Opraví části budovy v havarijním stavu, dokončí kostel podle původního návrhu ze třicátých let, kostel nasvítí a jeho okolí projde rozsáhlou parkovou úpravou.
Funkcionalistický kostel sv. Vojtěcha je jedinou kulturní dominantou a jediným kostelem na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích. „My farníci jsme si řekli, že náš kostel je našim domovem. Každý domov je potřeba po čase rekonstruovat a udržovat ho po funkční i estetické stránce. A protože kostel už desítky let nebyl opravován, farní ekonomická rada přišla s myšlenkou opravit ho,“ vysvětluje Štěpán Malík, člen ekonomické rady farnosti.
Kostel před válkou postavil architekt Jaroslav Čermák, autor řady funkcionalistických sakrálních staveb, který mimo jiné projektoval salesiánský kostel sv. Terezičky v Kobylisích. Původní návrh kostela sv. Vojtěcha se nepodařilo kvůli válečným a poválečným událostem dokončit se všemi detaily. Farníci se salesiány se k němu teď po 80 letech chtějí vrátit a dokončit to, co začaly předchozí generace. „Jestliže ho postavili a předali nám ho v nějakém stavu, jsme zavázáni vůči nastoupivším generacím předat ho také v pěkném stavu jako místo setkávání lidí, inspirace a duchovních i jiných prožitků,“ říká administrátor farnosti salesián P. Josef Mendel. Farnost podle původního návrhu architekta Čermáka osadí věž ze čtyř světových stran ciferníky hodin, dokončí finální štukovou omítku s barevným nátěrem, okna osadí barevnými skly a na podstavce podél obvodových zdí umístí sochy českých patronů.
„Náš kostel je taková popelka, protože se na něj úplně zapomnělo. Ostatní kostely už jsou dávno kulturními památkami a kostel sv. Vojtěcha byl teprve před dvěma lety zapsán na seznam kulturních památek. Je to jediný kostel, a dokonce jediná kulturní dominanta na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích, kde žije přes čtyřicet tisíc lidí. Teritoriálně všichni spadají do naší farnosti. I proto jsme si řekli, že ho nasvítíme, aby byl dobře vidět, protože spousta lidí o kostele ani neví,“ říká P. Mendel. Věžní hodiny navíc budou podsvícené a tímto získají prvenství v Českých Budějovicích.
V červnu farnost zahájila první fázi oprav, v rámci které opraví části budovy v havarijním stavu – krovy, střecha, okapy, římsy, okna, dveře, schodiště, žaluzie na věži a kříž. V další fázi doplní kostel prvky z původního návrhu. V poslední fázi pak přidá nové prvky, kterými jsou nasvícení kostela, a především rozsáhlá parková úprava okolí kostela se zaměřením na ekologii, o které jsme více psali zde. Výsledný parkový prostor má být příjemným místem nejen pro návštěvníky kostela, ale také pro běžné uživatele města. Svou atraktivitou má přitahovat pozornost, prezentovat salesiánské dílo a také ukazovat na propojení křesťanství a ekologie. Peníze na rekonstrukci kostela sbírá farnost od soukromých dárců i firemních sponzorů. Už se jim podařilo vybrat 42% cílové částky. Zajímavou alternativou podpory rekonstrukce je možnost adoptovat si některou část stavby a přispět například konkrétně na ručičky věžních hodin.
Kostel a přilehlý malý klášter byl před válkou postavený pro komunitu františkánů. Ti na tomto místě působili do roku 1950, kdy je komunisté násilně vyhnáni. V roce 1990 tehdejší biskup Miloslav Vlk svěřil farnost salesiánům, kteří zde postupně vybudovali i Salesiánské středisko mládeže.
Jan Kvapil