Skip to main content

Jak oslavit letošní Velikonoce?

By 4. 4. 2020Novinky, Top

Letošní Velikonoce budou jiné, než jsme kdy kdo zažili. To ale neznamená, že nemůžeme naplno prožít jejich hluboké tajemství. Možná právě naopak máme možnost si ho více uvědomit. To, že nemůžeme prožít Velikonoce při společných obřadech v našich křesťanských komunitách, je jistým hendikepem. Proto jsme v tomto textu pro vás shromáždily různé rady a tipy, jak prožít nejdůležitější křesťanské svátky v rodinném kruhu, nebo i sami ve svých domovech.

Průvodce svatým týdnem a velikonočním třídením – O této podrobné příručce ilustrované krásnými fotografiemi najdete více informací v tomto článku. Publikaci připravila salesiánská misijní organizace Sadba a vzhledem k současné situaci se ji rozhodla dát k dispozici zdarma v elektronické podobě. Najdete v ní vysvětlení významu velikonočních svátků, liturgické texty a popis jednotlivých obřadů.

Videa Velikonoce v rodiněLiturgie.cz jsou stránky liturgické komise České biskupské konference. Kromě textů o slavení bohoslužby a on-line kalendáře liturgických textů, najdete na stránkách i rady k současné situaci, kdy se nemůžeme účastnit bohoslužeb v kostelích. Výjimečný projekt připravili na svém YouTube kanálu, kde v krátkých videích radí, jak můžeme prožít jednotlivé dny Velikonoc ve svých domovech.

Pastorace v době koronakrize – Internetové stránky Pastorace.cz provozuje pastorační středisko Arcibiskupství pražského. Najdete na nich samostatnou rubriku týkající se koronakrize s mnoha zajímavými podněty k současné situaci. Užitečný je Manuál pro domácí nedělní bohoslužbu, který má tři varianty: pro dospělé, pro rodiny s dětmi a pro jednotlivce.

Živé přenosy – Ve světě propojeném internetem můžeme sledovat živé přenosy mší svatých na svých obrazovkách. Samozřejmě to není plnohodnotná alternativa k osobní účasti na bohoslužbě, ale díky přenosům se můžeme spojit s dalšími věřícími k modlitbě. Harmonogram živých přenosů ze salesiánských kaplí a kostelů jsme publikovali zde. Další živé přenosy bohoslužeb najdete na stránkách Mše svaté online. Díky přenosům se také můžeme účastnit bohoslužeb celebrovaných velkými osobnostmi na místech, kam se jen tak nepodíváme. Jedinečnou možností v tomto kontextu jsou přenosy TV Noe mší svatých z kaple Domu svaté Marty ve Vatikánu, které slouží papež František ve všední dny v 7 hodin ráno. TV Noe můžete sledovat na tomto odkazu.

Jan Kvapil

Fotografie Jakub Hunal, Člověk a Víra