Skip to main content

Jáhenství pro mě má hluboký význam

By 20. 6. 20217 října, 2021Novinky, Salesiáni studenti, Top

V sobotu 12. června 2021 přijal jáhenské svěcení mladý salesián Vlastík Vajďák.

Vlastík Vajďák se narodil v roce 1981 ve Zlíně, vystudoval učitelství a šest let učil na základní škole. První sliby složil v roce 2014, prošel noviciátem v Popradu a studiem filozofie v Žilině. V září 2020 složil věčné sliby v salesiánské kongregaci. V současné době studuje třetím rokem teologii na Papežské salesiánské univerzitě v Jeruzalémě.

Vlastíku, kde a z čích rukou jsi přijal jáhenské svěcení?

Světil mě latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa v kostele Všech národů, který je v Getsemanské zahradě v Jeruzalémě. Před tím oltářem, kde jsme byli svěcení, je kus skály, kde se Ježíš modlil a potil krví před svým zatčením. Když se zpívaly litanie a my jsme měli prostraci, tak jsme leželi před tou skálou. Na některých fotkách ze svěcení jde ta skála vidět.

Kdo byl svěcený spolu s tebou?

Bylo nás svěceno 14 salesiánů z několika kontinentů, z Evropy, Afriky a Asie.

Když jsi byl na těch místech a stal ses jáhnem, jaké pocity to v tobě zanechalo?

Byla to pro mě velmi silná emoční záležitost, hlavně před tím, než na mě biskup vložil ruce. V hlavě se mi honila spousta myšlenek a tak trošku jsem rekapituloval, co tomu všemu předcházelo. To bylo před svěcením a po tom svěcení… Myslím, že mi to ještě úplně nedochází. Asi až časem zjistím více, o čem to je. Jáhenství nevnímám jen jako mezistupeň ke kněžství. Vnímám, že má hluboký a velký význam. Není to pro mě jen nezbytný požadavek k něčemu. Budu se snažit se s tím více sžít.

Už tě někdo požádal, abys jako jáhen vykonal nějakou službu, sloužil nějakou svátost?

Dnes večer kážu v Brně-Žabovřeskách 😀 (rozhovor proběhl ve středu 16.6., pozn. red.) Jinak ale zatím ne. Teprve jsem přijel z Jeruzaléma, ani jsem se moc venku neukázal a neměl příležitost setkat se s lidmi. Takže zatím není nic takového naplánované.

Jaké budou tvé další kroky na cestě salesiána?

Teď  budu dva měsíce v Brně-Žabovřeskách, na to se moc těším. Budu se učit kázat, tak doufám, že to lidi ve zdraví přežijí 😀 V září se chci vrátit do Jeruzaléma, kde mě čeká poslední rok teologických studií a pak se uvidí.

A co kněžské svěcení?

Já to nechci zakřiknout, protože těch různých okolností je hodně. Ale dá-li Pán a půjde vše podle plánu, věřím, že někdy příští rok by mohlo proběhnout kněžské svěcení.

Libor Všetula

I Vy můžete přispět k tomu, aby dílo Dona Boska u nás v budoucnosti pokračovalo!

V české provincii se aktuálně připravuje na své životní poslání salesiána 7 mladých mužů. Studují teologii v Turíně a Jeruzalémě, filozofii v Žilině, učí se Italsky, během formace poznávají salesiánský způsob života a seznamují se s životem v bratrské komunitě, věnují se pastorační praxi… Svůj život zasvětili Bohu a výchově dalších generací. Čas přípravy patří jim – teď potřebují naši modlitbu a podporu.  Celkové roční náklady na jejich přípravu činí přes 2 mil. Kč. Při zaslání daru prostřednictvím platformy Darujme.cz můžete zanechat i svůj osobní vzkaz některému ze studentů.