Skip to main content

Dům Ignáce Stuchlého potřebuje novou střechu

Dům Ignáce Stuchlého je kolébkou salesiánského díla v Českých zemích. Je to také v současné době nejstarší dům, který salesiáni mají.

Svou „náplní činnosti“ je DIS jako salesiánské středisko specifické. Kromě kaple, hřiště, klubovny a herny je v domě 22 pokojů, v nichž se po celý rok průběžně ubytovávají v prvé řadě účastníci kurzů Orientačních dnů®, dále studenti, rodiny, poutníci a další potřební. Součástí domu je také kuchyně, jídelna a recepce s barem, kde se mohou příchozí z blízka i z dáli občerstvit.

Je jisté, že v průběhu let, a to i od roku 1927, kdy dům od řádových sestřiček koupili salesiáni, se střecha průběžně opravovala, půda přebudovávala, vyklízela a znovu zahlcovala (sloužila např. jako sklad i archiv). 

Stav naší střechy se v posledních letech pomalu přibližoval k havarijnímu stavu. V roce 2023 bylo přezkoumání aktuálního stavu, příprava plánu projektu a v letošním roce se přistoupilo k realizaci obnovy střechy. V květnu 2024 se začalo s opravami a na podzim plánujeme mít hotovo. Začaly práce… Přesto dále probíhají kurzy a provoz domu není nijak omezen, snad jen „zpestřen“ stavbou lešení a k tomu průběžným bušením, vrtáním a klepáním.

Dělníci jsou pilní jako mravenečkové a lze je vidět právě na střeše, odkud mají jistě nádherný výhled na město Fryšták. Mezi prvními činnostmi byly kontrolovány trámy, zda nejsou napadeny dřevomorkou nebo nejsou shnilé, také se bouraly komíny. Zjistilo se, že některá okna jsou taktéž v nevyhovujícím stavu. Objevili jsme ručně kované hřebíky. Je znát poctivě vykonaná práce pracovníků z minulých let, zároveň je patrné, že bylo třeba šetřit na každém centimetru. Fotovoltaika nám byla zamítnuta, krytina bude plechová imitace eternitu, krásné to bude. Ze starých trámů vzniklo například nové pískoviště. 

Salesiáni vyčlenili přes 8 000 000 Kč a další 2 000 000 Kč sháníme z různých zdrojů. Na sbírkovém účtu otevřeném pro tuto příležitost ve spolupráci s www.donace.cz/zastresme-dis/ je k měsíci červnu vybráno již téměř půl milionu a také nám přispěje město Fryšták. Za každou podporu ať už finanční nebo duchovní jsme nesmírně vděční. Vítáme každý krok kupředu a věříme, že Staříček na dílo stále dohlíží a culí se od ucha k uchu.

Pavla Jungmannová a Dáša Zlámalíková