Skip to main content

Čeští salesiáni mají nového kněze

Česká salesiánská rodina se v sobotu 17. a v neděli 18. září sjela na svěcení (ve Fryštáku) a primici (ve Zlíně) salesiána Vlastíka Vajďáka (1981).

Začínal jako učitel ve Zlíně, tam se seznámil se společenstvím salesiánů spolupracovníků a postupně v něm dozrálo povolání k salesiánskému životu a ke kněžství. První salesiánské roky prožil na Slovensku v noviciátě v Popradu a postnoviciátě v Žilině, následovala dvouletá praxe s mládeží v Brně-Žabovřeskách a pak se vydal jako první český salesián na čtyřleté studium teologie do Jeruzaléma. V Ježíšově zemi prožil důležitá léta přípravy, kdy se sblížil nejen s teologickými disciplínami, ale především s posvátnými místy Svaté země. Podle svých slov i podle fotografií, které si vybral na pozvánku na svěcení i jako primiční obrázek, ho duchovně proměnily časté návštěvy baziliky Božího hrobu, kde strávil nejen mnoho hodin přes den, ale také řadu celých nocí při vigiliích. Před pár lety říkal o svém kněžském studiu: „Mým hlavním cílem je stát se salesiánem knězem. Knězem salesiánem se nestanu tak, že se naučím skripta a udělám zkoušky, ale spíš jde o to, abych přijal určitý životní styl.“

Den svěcení, sobota, byl sice co do počasí chladný, ale v kostele byla vřelá a radostná atmosféra. Sjeli se lidé z celé republiky, přijela salesiánská delegace ze Slovenska, nechyběl velký zástup ministrantů, v presbytáři bylo na pětapadesát kněží. Světil, jako tomu u salesiánů bývá, emeritní pražský světící biskup, salesián Kája Herbst. Při svěcení novokněz nekáže a pouze koncelebruje, aby toho na něj nebylo moc, ale den nato už Vlastík vedl ve Zlíně nedělní liturgii – primiční kazatel Pavel Gambi Ženíšek přicestoval až z Říma.

Fotografie svědčí o radostné atmosféře obou slavností i o připravenosti novokněze Vlastíka sloužit Pánu jako kněz Kristův. Vyprošujme mu hojnost darů a požehnání!

Zdeněk Jančařík

Fotografie: Petr Polansky, Člověk a Víra

 

Pod těmito odkazy najdete všechny fotografie ze svěcení a z primice.

Přispět na náklady na studium a formaci salesiánů – studentů můžete zde: Salesiánští studenti 2022 | Darujme.cz