Skip to main content

Animátorské putování do Turína

By 9. 4. 201910 dubna, 2019Novinky, Top

Mladí ze čtyř salesiánských středisek vyrazili koncem března do „svaté salesiánské země“. Společně se salesiány navštívili rodnou vesničku Dona Boska, první oratoř a další místa, ze kterých vyrostlo světové salesiánské dílo.

Praha, Brno, ČB, Zlín

Autobus plný českých animátorů vyrazil do Itálie z Prahy. Na palubě se ovšem ozýval brněnský hantec, měkké zlínské nářečí i typickej přízvuk budějovičáků. Do kraje Dona Boska totiž vyrazily čtyři skupiny mladých z různých salesiánských míst, aby prohloubili svůj vztah nejen k Donu Boskovi, ale také k jeho (salesiánskému) dílu v dnešní době.

Ubytování přímo na Colle Don Bosco, které kromě velké baziliky tvoří jen pár domečků v poklidné piemontské krajině, nám dalo možnost prožít si místa spojená s Donem Boskem víc než jen turisticky:

"Poslední den jsem se vzbudila dřív, ač jsem ten den toho moc nenaspala. A protože ještě nevyšlo Slunce, vstala jsem, sedla si na schody před baziliku a jen tak sledovala, jak se Becchi pomalu zalévá září vycházejícího Slunce. Prostě nádhera. Možná Don Bosco kdysi sedával na stejném místě..."
(Ráďa, Brno)

Takhle potkat Dona Calossa…

Dětství Dona Boska jsme si připomněli originální „hrou“, při které skupiny animátorů putovaly po okolí a setkávaly se s důležitými postavami Jeníkova života. Navštívili jsme také rodný dům Dominika Savia, kostel v Castelnuovu, kde Don Bosco sloužil svou primiční mši, seminář v Chieri a nebo pozoruhodný podnik Caffè Pianta, kde si Don Bosco vydělával během svých studijních let a bydlel v neuvěřitelně malém výklenku na chodbě připomínajícím spíš „přístěnek pod schody Harryho Pottera“!

"Na našem putování mě zaujala odevzdanost Dona Boska Boží přozřetelnosti, někdy až dost extrémní. Přijde mi, že v našich životech někdy jednáme víc racionálně, než že bychom se dokázali spolehnout na Boha. V tomto je mi Don Bosko vzorem."
(Jiří, Zlín)

Turínskými ulicemi

Důležitým místem bylo samozřejmě Turínské Valdoko, kde jsme se setkali jak s kořeny salesiánského díla (Pinardiho kůlna, hrob Dona Boska), tak i se salesiánským dílem současnosti – návštěva dnešní oratoře v Turíně se zapsala do srdcí mnoha z nás. Díky poutavému vyprávění Libora Všetuly a místních průvodců pro nás salesiánská „svatá místa“ ožila novou energií a zapálila v nás novou chuť být součástí díla Dona Boska a pokračovat v jeho fascinujícím poslání.

"Před lety se Donu Boskovi podařilo kolem sebe vybudovat neskutečné společenství. Co si odnáším z Turína je to, že se mu to daří stále. Stejně jako svedl dohromady chlapce, i nás svedl dohromady a dal nám zažít prosluněné dny plné smíchu, vtipů, radosti, italského vína, zpěvu, a také modlitby a ztišení."
(Veronika, České Budějovice)

Anežka Hesová