Skip to main content

Adventní tipy salesiánů spolupracovníků

By 3. 12. 20199 prosince, 2019Novinky, Top

První neděle adventní nám připomněla, jak rychle čas letí a že se Vánoce nezadržitelně blíží. Možná už jste přemýšleli, jak advent naplnit jinak než jen uklízením, nakupováním a doháněním restů. Poprosili jsme salesiány spolupracovníky, aby nám poradili.

 

Ohlédnut se za uplynulým rokem – Jitka Havlíčková z Ohrozimi

Jitka se dříve snažila adventu dát přesnou podobu, jak si ho vysnila. Hlavně všechno uklidit a pro děti připravit adventní kalendář z napečených perníčků. Dospěla ale k tomu, že to není to nejzásadnější. „Spíš se snažím zamyslet nad tím, co bylo a nějak ten rok shrnout. Snažím se ty věci čistit, s různými věcmi se vyrovnat,“ vysvětluje Jitka a dodává, „uvědomuji si, jak ten čas běží a že jsou důležité především vztahy, aby se tak nějak učesaly. A co není důležité, tak to se snažím pustit.“

 

Dát si „veřejné“ předsevzetí – Petr Imlauf z Prahy

Podle Petra je dobré advent začít duchovní obnovou a předsevzetím. „Je dobré stanovit si nějaké předsevzetí, nejen individuální, ale společné třeba s manželkou. Nebo aby o tom manželka alespoň věděla, aby bylo tak říkajíc veřejné,“ doporučuje Petr a upozorňuje, že je dobré předsevzetí si napsat. Jinak se může stát, že advent rychle uteče a my zapomeneme, co jsme si vlastně předsevzali.

 

Být vědomě skromnější – Ludmila Janžurová ze Slaného

„Advent je hrozně krátký a zároveň je to velká příležitost. Myslím si, že když si dáváme velké úkoly, tak je to někdy ke škodě a nesplní se z toho nic. Tak mě napadlo, že bych chtěla advent prožít vědomě skromněji,“ vysvětluje Ludmila. Snaží se odepřít si věci, které ji dělají radost, ale nejsou pro život nezbytné. Ráda by se duchovně vyčistila a připravila na nádheru Vánoc. S manželem Petrem se také rozhodli, že budou jen minimálně nakupovat a raději spotřebují jídlo, které mají v mrazáku.

 

Dělat dobře naše každodenní předsevzetí – Marie Novotná z Brna

Dát si předsevzetí je podle Marie důležité pro děti a mladé, kteří ještě nemají pevně daný každodenní duchovní život. Kdo se snaží celý rok žít podle svých duchovních předsevzetí, nemusí si brát další. „Snažím se dobře dělat to, co dělat mám. Když chodívám na mši vícekrát než jednou týdně, tak to dělat, i když se to člověku nehodí a raději by pekl. Když mám doma děti a je potřeba se o ně postarat, tak se o ně pořádně postarat, snažit se, aby to i ony dobře prožily. Když mám ve zvyku číst si z písma, tak skutečně na to nezapomínat.“

 

Křesťanské Vánoce

Aby Vánoce neztratily křesťanského ducha se snaží i projekt Křesťanské Vánoce, který na svých stránkách odkazuje na více jak tisíc událostí po celém Česku. Najdete zde pestrou nabídku událostí spojených s adventem, které se konají ve vašem okolí (roráty, duchovní obnovy, adorace, možnosti svátosti smíření, koncerty, průvody světla a podobně). Bohatý program je zde i k vánočním svátkům.

Jan Kvapil

Fotografie: František Ingr, Člověk a Víra