Skip to main content

Děti v Kobylisích dostaly na Vánoce minibus

By 5. 2. 202318 února, 2023Naše díla, Novinky, Top

Pro nové auto jsme hlasovali již dávno, hned poté, co se ukázalo, že dosti drahá oprava starého auta nebyla zcela úspěšná a auto začínalo být nebezpečné. Samozřejmě jsme potřebovali hodně velké auto, a ne zase moc staré. Prostě musí něco vydržet, když bude vozit mládežníky na akce, tahat věci na chaloupky a tábory a lyže dětem na hory. Jenomže ono taky chvíli trvá, než seženete to pravé ořechové. Když už koupě byla na spadení, chybělo nám do celkové částky za nové auto ještě 350 tisíc.

Na sehnání těchto financí jsme ale měli pouze dva měsíce. Před Vánocemi už jsme přestávali mít naději, že částku dáme dohromady celou, i když nám již přispěla spousta dárců. Ale jak už to o Vánocích bývá, dějí se zázraky a lidé otvírají svá srdce.

V prosinci nám do cílové částky chybělo právě 136 tisíc, když se nám ozval dárce z Belgie, že si přečetl výzvu v našem Zpravodaji a nadace jeho přátel částku, která nám chyběla, ve zrychleném řízení schválila. Peníze nám přišly dva dny před Štědrým dnem. (Možná, že by někdo mohl říct – Jezulátko funguje. Ale my víme, že takto nefunguje, že nás prostě jenom miluje.)

Ještě jeden dar nás obzvláště dojal. Jednou ráno, když jsem přišla do práce, čekaly na mě Ukrajinky, které bydlí u salesiánů v Kobylisích a vzaly mě k sobě do ubytovacího prostoru. Tam na mě čekalo překvapení. Předaly mi dar. Každá z nich, bylo jich 13, na auto přispěla. Víme, že jsou ve složité životní situaci, ale přesto se rozhodly z vděčnosti středisko podpořit. Usmívaly se a lámanou češtinou mě ujišťovaly: „Musíme si přece pomáhat!“

Auto bylo slavnostně požehnáno ve středu 25. ledna 2023 P. Markem Sklenářem v areálu kobyliského střediska a sešlo se zde kolem padesáti dárců, kteří na auto přispěli. Marek nám také vysvětlil, co si máme přesně pod žehnáním auta představit. Ono se totiž požehnání vztahuje především na řidiče a pasažéry, kteří budou v autě cestovat.

Pár čísel na závěr

Auto stálo celkem 785 000 Kč. Od dárců na účet pro veřejnou sbírku bylo vybráno celkem 380 299 Kč, z toho Belgická nadace Josette´s Smile přispěla částkou 136 511 Kč (5 800 EUR). Zbytek byl uhrazen z vlastních zdrojů. Obrovský dík všem, kteří nám přispěli na auto svým darem!

Už od začátku máme pocit, že toto auto je ještě něčím víc, než jen kusem plechu s dobrým motorem. Je také ukázkou lidské nezištné pomoci, dárcovství, společným dílem, společnou radostí.

Díky moc všem dárcům!

Eva Špačková