Skip to main content

Salesiáni mají nový web

By 6. 12. 2018Magazín, Top

6/2018 ROZHOVOR

Libore a Anežko, proces tvorby nových stránek salesiánského webu www.sdb.cz je u konce. Kdo všechno se na něm podílel a jak dlouho jeho projektování trvalo? Jaká je hlavní idea nového webového portálu?

Anežka Hesová: Ten web je vlastně příběh. Vtáhne vás do vyprávění o tom, kdo jsou salesiáni, o co jim jde a jak na tom pracují. Nejde už jen o to, najít informace (ty doufám najdete také), ale můžete tu jakoby nasát takovou tu sympatickou salesiánskou atmosféru. Nutí vás to klikat, scrollovat a objevovat dál. Jako v realitě, když potkáte fajn člověka a máte chuť se s ním víc a víc poznávat.

Libor Všetula: Tvůrčí tým čítal tři členy z řad salesiánů a dva webdesignéry. Samozřejmě do toho bylo zapojeno daleko více lidí dílčími úkoly v podobě textů, fotografií či videí. Od úplného začátku procesu až po spuštění to trvalo asi 8 měsíců. Nejvíc práce dalo promýšlení struktury a vytváření nového pojetí.

A pro koho vlastně web je, koho by měl hlavně oslovit?

A: Cílová skupina je dost široká. Chceme být otevření a srozumitelní i pro lidi, kteří salesiány moc neznají, třeba jen někde narazili na něco salesiánského a chtějí si vygooglit víc. Ale při tvorbě webu jsme si uvědomili, že ty stránky jsou ohromně motivační i pro nás, pro Salesiánskou rodinu. Brouzdáme po novém webu a žasneme, kolik krásných věcí jako salesiáni děláme a jaké je to požehnání. Doporučila bych to jako prevenci proti vyhoření.

L: Vytvářeli jsme web, který odpovídá dnešním trendům. Chceme, aby byl atraktivní pro nově příchozí a pro sympatizanty s dílem dona Boska u nás. Aby se zajímavou formou dozvídali nejdůležitější informace o salesiánech a aby je brouzdání na webu bavilo. Co je však neméně důležité a to jsem při prvním procházení webu zažil sám na sobě, že je nový web pro členy salesiánské rodiny vlastně formační. Mohou si uvědomit mnoho, už trochu zapomenutých, zásad a principů našeho života a také se povzbudit tím, co v naší provincii pro mladé všechno děláme.

Měli jste při vytváření nových stránek nějaké náhlé osvícení, okamžitý nápad?

A: Nic takového. Spíš to byl dlouhý proces hledání, formulování a ujasňování si toho, co chceme o salesiánech říct. Pomáhalo s tím mnoho lidí ze salesiánského prostředí. Některé věci se možná díky tvorbě webu podařilo pojmenovat.

L: Měli! Byly to však spíše kamínky do celkové mozaiky. Třeba slogany, které nás spontánně napadaly. Vzpomínám si, jak jsme přemýšleli nad tím, co dát do sekce „Kdo jsme“ a „Co děláme“ a postupně jsme si uvědomili, že nemusíme vymýšlet hluboká moudra a krásné věty. Že zkrátka odpovědi na tyto dvě otázky jsou vlastně velmi jednoduché a přesto se za nimi skrývá celý náš život. Jsme totiž salesiáni a jsme s mladými.

Nové stránky staví hodně na grafice a kvalitních fotografiích – máte jeden zdroj fotek, nebo spolupracujete s různými autory a databázemi?

L: Autorů fotek je spousta. Jednak jsou na stránkách fotografie z jednotlivých středisek a komunit, jednak jsme vycházeli z archivu naší provincie, ale také jsme využili skvělé spolupráce s fotografy ze sdružení Člověk a víra, na které mimochodem může stát nová podoba Salesiánského magazínu.

Přijde běžný uživatel salesiánského webu o nějaké informace nebo odkazy třeba na jiné stránky nebo weby, které byly na starém webu a na novém už nejsou?

A: Přijde, řekla bych, o takovou tu „šuplíkovou strukturu“. O striktní logické řazení informací do kategorií a podkategorií v menu, na které jsme byli zvyklí ze starého webu. Nový web není pořadač, je to spíš jakási animovaná vývěska. Ale žádné důležité informace snad nechybí.

L: Nový web je postaven na úplně novém pojetí. Vypráví vlastně příběh o nás, o donu Boskovi i o celé salesiánské rodině. Není to jednoduše oblečení starých informací do nového kabátu. S tím souvisí i to, že třeba tam uživatel nenajde staré články nebo fotografie anebo jsme zásadně přebrali tzv. dokumenty SDB, kde se za ta léta nahromadila spousta různého haraburdí. Na druhou stranu tam objevíte spoustu nové inspirace a možná i nových pohledů na nás samotné.

Je nový web přívětivější k dárcům a k příznivcům salesiánského díla než dřív?

A: Snad je dost srozumitelný a důvěryhodný, aby se dárci nebáli salesiánské dílo podpořit a našli k tomu snadný návod. Většinou se bavíme o finanční podpoře, ale těch způsobů je víc a web to myslím dobře představuje. Nejdůležitější je věřit, že salesiáni fakt dělají dobrou a smysluplnou práci. Když tohle vidíš, máš chuť se nějak zapojit. A tohle prostě na tom webu vidíš.

Jaké má web nevýhody?

A: Pro někoho bude nejspíš málo přehledný. Člověk třeba hned nenajde, co hledá, než pochopí ty nové cestičky. Jazyk a celkový tón webu je zvolený tak, aby byl atraktivní pro lidi „zvenku“, takže některé formulace mohou být „salesiánsky“ nepřesné nebo neúplné.

Kdo bude o web pečovat dál?

A: Správu webu má na starosti Salesiánské mediální centrum. Novinky v současné době zpracovávám já, zprávy z Bulharska Katka Cveklová a Salesiánský magazín Zdeněk Jančařík. Určitě ale máme před sebou období, kdy budeme obsah webu dolaďovat a zdokonalovat, doufám, že za pomoci dalších spolupracovníků. Je tu třeba nový sektor „inspirace“, kde by zapojení více lidí bylo určitě přínosné.

Libor Všetula, Zdeněk Jančařík a Lukáš Pavelec promýšlejí nový salesiánský web

Lukáš Pavelec: Na první pohled sympatický design

Lukáši, máš zkušenost s prací na různých webech pro církevní organizace. Salesiánský web má na první pohled sympatický design. Jak se ti pracovalo na salesiánském webu, věděli salesiáni od začátku, co od tebe vlastně chtějí?

Na webu se mi pracovalo velmi dobře, protože jsem na něm dělal s týmem, který věděl, co chce, a nebál se do toho investovat energii a svůj čas. Práce na obsahu webu bylo hodně a výsledkem byly podklady, se kterými bylo radost pracovat.

Web stojí na vizuálním efektu. Neztrácí se při takovém důrazu na „krásu“ obsah?

Chtěli jsme, aby web co nejlépe vystihl život Salesiánské rodiny, kdo salesiáni jsou a co dělají. K tomu nejlépe poslouží fotografie z reálného života. Jsme v době, kdy se internetové stránky nečtou, ale prohlížejí a tomu jsme také přizpůsobili styl webu.

Co tě při práci na webu bavilo víc – proces, nebo výsledek?

Oboje. Někdy jsem se dokonce musel přemlouvat, abych už šel z práce domů, jak mě to bavilo! 🙂

Budeš na webu dál spolupracovat – nebo je to prostě odevzdané dílo „na klíč“?

Web je nyní předán týmu, který se o něj bude starat. Budu ale k dispozici, když bude potřeba s čímkoliv pomoci.

Rozhovor připravil Zdeněk Jančařík