Skip to main content

6/2022 ČETBA

Vánoční nabídka knih nakladatelství Portál

Milí čtenáři Salesiánského magazínu, jako každý rok, i letos před Vánoci přichází nakladatelství Portál s celou řadou knih, které zaujmou svým obsahem nejen odborníky, ale také děti, rodiče a všechny, kdo hledají kvalitní čtení, potěšení, spirituální povzbuzení nebo třeba smysluplný dárek.

Zázrak o Vánocích

Krásnou vánoční knihou je příběh Zázrak o Vánocích od úspěšné autorky dětských knih Hany Zobačové. I obyčejné městečko a parta spolužáků v něm mohou o Vánocích prožít kouzelný okamžik, kdy se zájem o druhého, nesobeckost a obětavost promění v něco mimořádného. Co se stane, když oživne jedna z postav betléma na zasněženém náměstí a začne nám povídat o tom, jaké to je stát celé dny a noci uprostřed vánočního těšení a poslouchat vánoční přání? Nezapomínáme někdy náhodou přes vlastní přání na přání těch druhých? Příběh nás přesvědčí o tom, že krásné je dostávat, ale stejně krásné může být i dávat.

UKÁZKA Z KNIHY

Cestou se stavili i pro Báru a pro Prokopa. Na náměstí k betlému jich tedy dorazila pořádná hromada. To ale nic nebylo proti tomu, kolik dětí už tam stálo. Všichni drželi v rukou nějaký balíček, jen Kája se opíral o velkou hůl. Ten svůj dárek schovat do dlaně nemohl. „Tak jdeme na to?“ zeptal se natěšeně Šimon, jakmile dorazili k ostatním. „Je tam ten hlídač…“ odtušil Kája. S holí v ruce se mu k betlému nakonec moc nechtělo. „Já nevím. Myslíš, že nás tam pustí?“ S hlídačem děti nepočítaly. Zkoumavě se zahleděly na stejného pána, který betlém hlídal, už když tu byly s paní učitelkou. Dokonce i termosku v ruce a beranici na hlavě měl stejnou. „Tak co, bando, jak to, že nesedíte před televizí a nekoukáte na pohádky?“ Hlídač jako by vycítil, že právě o něm děti mluví. „My-my jsme vám něco přinesli,“ vykoktal ze sebe Vítek a schovával si v rozpacích dárek za zády. „Mně?“ divil se hlídač, až se málem polil čajem z termosky. „Teda ne vám,“ opravila Vítka rychle Bára. „Ale postavičkám z betléma.“

Filemonovi

Kouzelný a duchovní atmosférou nabitý nemusí být jen čas před Vánoci. Každý den je příležitostí k naplněnému životu, k vnitřnímu růstu v Boží blízkosti. Kniha drobná rozsahem, ale hluboká svým obsahem a srozumitelností svého podání, která může vnést do našich dní tolik potřebný zdroj naděje a duchovní inspirace, nese novozákonní název Filemonovi a její autor, francouzský dominikán Adrien Candiard, za ni dostal ve Francii Cenu vnitřní svobody 2019. Sestává život křesťana jen z toho, že neustále úzkostlivě prověřuje, co je dovoleno, co je zakázáno a co se nedoporučuje? Nebo spočívá poselství evangelia a z něj vycházející život v něčem důležitějším? Autor se inspiruje nejkratším dopisem apoštola Pavla Filemonovi, v němž prosí za uprchlého otroka Onesima. Epištola mu slouží jako základ zcela aktuálních, jasných, a přitom hlubokých úvah o křesťanské svobodě, svědomí, o povolání k náročnému, ale autentickému a naplněnému životu z Ducha svatého. Dilemata, která prožívají Pavel, Filemon i Onesimus, jsou totiž dilematy i moderního člověka.

UKÁZKA Z KNIHY

Spása není odměna za naše přátelství s Kristem: spása spočívá právě v tomto přátelství, které nás spojuje s Bohem navěky. Pak už nejde o to, jestli jsme splnili to či ono, nebo jestli nám Bůh bude chtít odpustit nějaký malý nedostatek, ale o to, abychom se celou bytostí oddali tomuto přátelství, jež nám Bůh nabízí. Budeme-li kalkulovat v souladu s představou Boha coby nesmlouvavého, strašlivého soudce nebo laskavého, shovívavého dědečka, znamená to, že jsme nepochopili podstatu spásy. Takové účtování nemá moc společného s láskou. Zatímco se vypočítavci ptají, co je třeba dát, On požaduje jen jedno: všechno.

Uvnitř jsme stále mladí

Jsou ale chvíle, kdy na nás dolehnou věci, které nelze zastavit. Známá norská psycholožka Sissel Gran si to uvědomila v momentu, když ve výkladní skříni uviděla odraz svého dávno zemřelého rodiče, a až po chvíli pochopila, že se dívá sama na sebe. Vedlo ji to k napsání knihy Uvnitř jsme stále mladí s podtitulem Laskavé meditace o stárnutí. Ta se s velkou laskavostí, humorem a nadhledem vypořádává se situacemi, které přináší stárnutí, a nabízí různé návody, jak se s touto situací lépe vyrovnat.

UKÁZKA Z KNIHY

Přítelkyně, které je jednaosmdesát let, říká: „Když stojím před zrcadlem a vidím svou matku, vyvolává to ve mně podivuhodný pocit kontinuity a sounáležitosti. Je to pocit, jemuž nelze uniknout. A je to naprosto v pořádku.“

Evropa k nakousnutí

Chytrou dětskou knihou, nad kterou se ale může sejít celá rodina, je dobrodružná encyklopedie a cestopis v jednom Evropa k nakousnutí od Lenky Pecharové. Malí i velcí objevitelé v ní navštíví řadu míst Evropy a poznají vedle kulturně-historických souvislostí a přírodních zajímavostí rodiště sportů, oblečení i vynálezů, zjistí, k čemu slouží největší přístroj planety, kde vystavují nejstarší evropskou mumii, jaká evropská bankovka má nevyšší hodnotu i kam až sahá nejhlubší stanice metra. K tomu hry, rébusy plus hromada hádanek a vtipů!

Veškerou nabídku nakladatelství Portál najdete na obchod.portal.cz Kód pro slevu 20% – MaG297SaL – na nákup papírových knih (nikoli e-knih) platí od 12. 12. do 31. 12. 2022. Slevy na e-shopu se nesčítají.

Martin Bedřich, šéfredaktor nakladatelství Portál

Nad knížkou Než všechno zapomenu

Každý rok přikládáme k 6. číslu Salesiánského magazínu našim stálým dárcům knížku z nakladatelství Portál jako poděkování a inspiraci pro adventní čas. Letos je to kniha vzpomínek salesiána P. Jaroslava Kopeckého s názvem Než všechno zapomenu.

Jarouškem Kopeckým jsem se setkal naposledy v Sebranicích asi před deseti lety, tedy rok před jeho smrtí. S laskavostí sobě vlastní mě přijal ve svém pokoji- -knihovně nahoře v patře, zastavil jsem se za ním se svými přáteli z Frankfurtu nad Mohanem, Sudeťáky, kteří byli po válce odsunuti z vesnice Kunčina u Moravské Třebové. Jaroslav tehdy mluvil o své rozepsané knížce Než všechno zapomenu, kterou pojal jako vyprávění o svém idylickém mládí u rodičů v Sebranicích, o svém prostém a jednoznačném povolání k salesiánům, o mladistvém nadšení pro kongregaci ve válečných letech ve Fryštáku a v Ořechově u Polešovic, o letech pronásledování, které strávil na přehradách, v kriminále a pak zase jako salesián v utajení po bytech, chaloupkách a nakonec ve svobodě, kdy se obloukem vrátil do své rodné vsi. Je velké štěstí, že knížku ještě před svým náhlým odchodem dokončil, že nezůstala nevydatelným torzem. Díky péči Vladimíra Kopřivy a Pavly Jungmannové bylo pak pro editora snadné text dotáhnout, doplnit několika vzpomínkami Jarouškových přátel a současníků a přidat úvod otce provinciála.

Co je na knížce krásné a nezapomenutelné, je autorova skromnost a láskyplnost, s níž doslova hladí všechno, čeho se ve vzpomínkách dotkne. Maminku, tatínka, sourozence, faráře, které potkal v dětství a kteří ho nasměrovali do tehdy nové kongregace. Snad i ti náckové a estébáci se pod Jarouškovým smířlivým pohledem mění v sice temné, ale nikoli zcela zavrženíhodné postavy – spíš to jsou figurky, které se Jarouškovi připletly do jeho přímé cesty za Pánem v duchu Dona Boska. Jaroslav Kopecký jako by ani nebyl s to psát pouze o sobě, ze své perspektivy. Všechno je propleteno jemným předivem přátelství a vztahů, a proto druhá polovina knížky jsou vlastně už „jen“ portréty salesiánů a lidí, které na cestě potkal. A co je u starého člověka také mimořádné: kromě velkých postav otců-zakladatelů si všímá hlavně mladých salesiánů, nadějí kongregace. Jeden z krásných portrétů věnoval také před časem tragicky zesnulému novici Jendovi Hromádkovi. Za tu knížku, která teď konečně vyšla jako dárková publikace Portálu, je třeba Jarouškovi poděkovat – a číst ji!

Zdeněk Jančařík, SDB

Kniha je ve volném prodeji na e-shopu obchod.portal.cz

Poprvé o duchovní službě ve věznicích

V říjnu vyšla knížka salesiána Michaela Martinka Duchovní služba ve věznicích. Kromě mnoha informací obsahuje také příběhy konkrétních vězňů a Česká biblická společnosti jí dala vynikající grafickou úpravu. Kniha je v prodeji na stránkách Bibleshop.cz.

„Knížku o vězeňské pastoraci dostanou všichni kaplani, dobrovolníci a ředitelé věznic, bude i v běžném prodeji. Jde o první ucelenou publikaci na toto téma v češtině. Text je doplněn množstvím příkladů a příběhů z praxe,“ říká autor knihy Michael Martinek. Kaplanem byl deset let, a to v letech 2012–2018 ve Věznici Bělušice a 2018–2022 ve Vazební věznici Teplice.

Služba odsouzeným sice není pro české salesiány typická, ale jejich kapitula v roce 2016 rozhodla, že ji zařadí mezi poslání provincie. Vězeňskými kaplany jsou aktuálně salesiáni Radomír Kuchař v Bělušicích a Ladislav Heryán na Ruzyni.

Jan Kvapil