Skip to main content

Divný rok v Hradci

By 3. 6. 20219 června, 2021Magazín, Novinky, Top

3/2021 FMA

Salesiánský domov mladých (SDM) se nachází přímo v domě sester salesiánek v Hradci Králové. Pod jednou střechou zde žije komunita sester a 60 studentek. Tedy pokud není pandemie a domov je normálně obsazen.

Jsem ředitelkou SDM prvním rokem a hned mě zde potkala naprosto neobvyklá situace: sotva se první studentky v září nastěhovaly, tak jejich další pobyt znemožnilo vládní nařízení v souvislosti s koronavirovou pandemií. Studentky vysokých škol se v tomto školním roce nastěhovat ani nestihly. Náš dům však přesto nezůstal prázdný. Aktuálně je zde zhruba dvacet studentek medicíny nebo farmacie a jedna stážistka fyzioterapeutka, které tu s námi přečkávají celou tuto podivnou dobu. Mají totiž výjimku, studují zdravotnické obory a pracují v nemocnici, takže jim ubytování poskytovat můžeme.

Tato nestandardní situace obrala studentky i nás o aktivní mládežnický studentský život plný různých akcí, brigád, setkání a uvrhla nás pod jednu střechu za podmínek, kdy se vlastně ani scházet nemůžeme. Přesto jsme zažily zajímavý rok. Bylo totiž třeba vymyslet, jak budeme společně fungovat, jak zorganizujeme chod kuchyní a kuchyněk a jak se při tom budeme potkávat co nejméně a bezpečně. 

Po letech práce, kdy se snažím mladým pomoci, aby se setkávali, tvořili dobrá společenství, a podporuji v tomto směru jejich aktivity, jsem náhle byla nucena promýšlet, jak to zařídit, aby se vlastně nepotkávali. Něco takového pro mě vůbec nebylo snadné. Najednou je sice máme doma 24 hodin denně, ale vzájemně se kolikrát ani neznají jménem. Připadala jsem si trochu bezradná a dumala nad tím, co dělat. Nic zvláštního mě sice nenapadlo, ale velice brzy jsem si uvědomila i jiné, a to velmi hezké aspekty této situace. Krásu toho, že jsme společně v jednom domě, že holky jsou skutečně u nás, že je potkávám každý den na chodbách v kuchyni. Že na chodbách nepřetržitě slyším výuku všeho možného, že je večer rušno a veselo, protože holky cvičí, smějí se, vaří a chodí se s námi modlit. V kuchyni každou chvíli přistane nějaká dobrota k ochutnání a na nástěnce se objevují vzkazy, vtipy a povzbuzení. Celým domem se pak linou rozličné vůně, a když nás koronáč uvrhl do karantény, nákupy on-line se organizovaly pro celý dům společně. Život je jednoduchý, prostý není v něm tolik akčnosti jako dříve, dny jsou dost podobné a jaksi všední. A najednou prožíváme, že jsme spolu i beze všech aktivit, které nám sice i nadále chybí, ale možná najednou nejsou tak podstatné. Jsme tady doma a jsme spolu. Potkáváme se sice v rozestupech, ale často prohodíme pár slov a víme, kdo píše test a dělá zkoušku, nebo co je nového v nemocnici. Modlíme se za nemocné příbuzné, vyměňujeme si recepty a jsme tu doma. Možná že takhle nějak to měl Don Bosco, kluci u něj byli jednoduše doma. 

Snad se nám jednou zase vrátí život naplněný aktivitami a setkáváními podobně jako dřív, ale moc bych si přála, aby se nám nevytratilo společné bytí, vzájemnost všedních chvil, kdy se neděje nic a jenom jsme spolu a chápeme, že je to hezké a důležité. Snad to budeme umět uchovat v každé činnosti a aktivitě, kterou budeme organizovat a prožívat.

V současné době přijímáme žádosti o ubytování na příští školní rok. Formulář žádosti a další informace najdete na stránce sdmhk.cz. Těšíme se na každou studentku, která bude chtít spolu v námi vytvářet domov.

Zdeňka Švédová, FMA

SDM – salesiánský domov mladých je účelové zařízení církve, které poskytuje ubytování a výchovu studentkám středních a vysokých škol v Hradci Králové, více na www.sdmhk.cz