Skip to main content

Časy se mění

By 4. 12. 20207 prosince, 2020Magazín

6/2020 ÚVODNÍK

Milí přátelé,

časy se mění. Je to hezky vidět na památkách tady v Římě. Obrovská torza starověkého Říma. Z nich se klubou první památky raně křesťanské doby. Ty jsou překryty románskými stavbami středověkých papežů. Na jejich základech vyrůstají opulentní chrámy a paláce renesančních a barokních velikánů. Mezi tím trčí zvláštní monumenty z dob první Italské republiky i předválečné zlaté éry… A na tom všem a v tom všem žije dnešní Řím. Ve své kráse i chaosu a nepořádku. Každá doba tu zanechala své stopy, které dávají tvář současnému městu.

Jsme součástí toho, co bylo, ale zároveň utváříme to, co se děje a co přijde po nás. Často tu mezi bratry slýchávám povzdech: „Kéž už by ten koronavirus skončil a mohli jsme se zase vrátit k tomu, jak to bylo dřív!“ Ano, žijeme ve zvláštní době a virus je nebezpečný. Ale chceme se opravdu vracet k tomu, jak to bylo dřív? Možná stojíme na začátku nové éry a chtít se vracet zpátky by bylo stejně naivní a nesprávné, jako když se po sametové revoluci někteří chtěli vracet před rok 1948. Jsem přesvědčený, že tato doba roušková a onlainově komunikační s sebou nese mnoho krásného a otevírá úžasné možnosti.

Zkusme letošní advent prožít ne v nářcích po tom, jaké to bývávalo krásné a co všechno dnes nejde dělat, ale spíš v pozitivním přijímání nečekaného a v radostném očekávání nového. Možná nás to obdaruje víc, než si myslíme. A třeba se tak i my staneme darem pro ostatní a budeme utvářet podobu věcí budoucích, na jejichž velikosti a kráse budou zase stavět druzí.

Pavel Gambi Ženíšek, SDB

koordinátor mezinárodní misijní animace