Skip to main content

Sýrie: Země mezi strachem a nadějí

„Současná situace v Sýrii je plná nejistoty, avšak vše se vyvíjí velmi rychle,“ říká P. Pedro García, salesiánský misionář ze Španělska, ředitel salesiánského domu v Damašku. „Zatím můžeme jen čekat a pokračovat v práci společně s místními lidmi. My salesiáni jsme od počátku měli dveře otevřené i v těch nejtěžších chvílích války. Vždy jsme byli pro obyvatelstvo záchytným bodem a budeme jím i v této době,“ dodal.

Salesiáni působí ve městech Aleppo, Damašek a Kafroun a pracují v centrech neformálního vzdělávání a mládeže, která celkem denně zapojují a dávají špetku naděje více než 3 000 dětem a mladý lidem. I v posledních dnech, po pádu Asadova režimu, muselI kvůli bezpečnosti nezletilých pozastavit svou činnost, nikoli však svůj závazek starat se o potřebné a přijímat je.

Sýrie se stále vyrovnává s následky ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo v únoru 2023.

Zdá se, že poslední události obyvatelstvo přivítalo jako osvobození a mnozí vyšli do ulic se zadržovanou radostí, ale „situace je v celé zemi nejistá a vše se vyvíjí příliš rychle. U nás je tradicí slavit svátek svaté Barbory (4. prosince) večírky v různých kostýmech a tradičním jídlem, ale letos jsme se rozhodli, že místo večírku uspořádáme vigilii před Nejsvětější svátostí a budeme prosit o mír,“ pokračoval ve svém svědectví otec García.

„Okamžik pravdy nastane, až různé frakce, které tvoří koalici, zasednou k jednání. Vše bude záležet na tom, jak budou uspořádány kontrolní mechanismy nové vlády,“ uzavírá salesián.

Představený provincie Blízkého východu, P. Simon Zakerian, který je v těchto dnech v Římě na formačním a orientačním kurzu pro nedávno jmenované provinciály, potvrdil rozporuplné pocity, které nyní mezi obyvatelstvem v Sýrii panují. „Syrský lid se na jedné straně raduje, na druhé pláče. Tolik let byli Syřané zvyklí žít v blokádě svobody: nemohli se vyjadřovat, mluvit, kritizovat… Doufejme v pozitivní změnu. Nyní je pro mnohé otázkou, jaká bude budoucnost.“

Syrští biskupové, katoličtí i pravoslavní, se již několikrát setkali s některými vůdci povstaleckých skupin a byli ujištěni, že křesťanů „se to nedotkne, protože byli vždy věrní naší zemi.“ To vzbuzuje opatrnou naději, ale všichni chtějí počkat, až se noví vůdci národa osvědčí, aby měli jistotu, že nejde jen o deklaraci záměrů.

„Mladí lidé, kteří navštěvují salesiánská střediska, jsou lakmusovým papírkem nové reality. Ostatně provinciál MOR uzavírá: „Během této doby se naši mladí lidé většinou uzavírali doma. Ve skupinách na WhatsAppu si píší, aby nevycházeli ven, aby počkali, jak se situace vyvine… Stále tedy panuje strach, ale zároveň je tu i trocha naděje, že tato změna bude skutečně ku prospěchu země.“

Salesiánská informační agentura ANS

Fotografie ze salesiánského díla v Sýrii