V úterý 17. ledna oslavíme jubileum našeho Staříčka – ctihodného P. Ignáce Stuchlého, zakladatele českého salesiánského díla. Buďte u toho s námi. Bude to na den přesně 70 let, co ho Pán k sobě povolal. Ignác Stuchlý zemřel 17. ledna v roce 1953.
Televize Noe bude od 12:05 živě přenášet mši svatou z Kaple Panny Marie, Hvězdy evangelizace v Břve, při které si salesiánská rodina připomene 70 let od smrti ctihodného Ignáce Stuchlého. Mši svatou bude celebrovat jeden z mála jeho pamětníků 98 letý salesián P. Jan Vývoda a hudebně mši doprovodí písničkář Pavel Helán. Všichni jste srdečně zváni, abyste se k slavnosti připojili prostřednictvím živého přenosu, který můžete sledovat na adrese TVNOE.cz/zive.
Salesiáni
Salesiánem na vlastní pěst
Před sedmdesáti lety, 17. ledna 1953, odešel tiše a nenápadně v domově pro seniory v Lukově u Fryštáku zakladatel českých salesiánů P. Ignác Stuchlý.
V roce 1927 přišli první salesiáni do venkovského prostředí na Valašsku a brzy se rozšířili především do průmyslové Ostravy a později do Prahy, Brna a Pardubic. Ignác Stuchlý zakusil rychlý předválečný rozlet kongregace, nacistický zábor salesiánských domů i komunistické „konečné řešení řeholní otázky“.
Tvé misie budou na severu
O novodobou christianizaci průmyslových měst usilovali mezi válkami s jistým úspěchem redemptoristi v Jablonci nad Nisou prostřednictvím lidových misií, ale jinak se pastorace v náročném dělnickém prostředí moc nedařila. Na Kladně pokus o evangelizaci ze strany Armády spásy (1920–1922) zkrachoval kvůli časovému souběhu se zakládáním komunistické strany. Kvůli vyhrocenému českému nacionalismu byli z Kladna o něco později málem vyhnáni vídeňští německy mluvící misionáři z Kongregace pro křesťanské dělnictvo sv. Josefa Kalasanského. Stačila maličkost: z místního kostela chtěli přemístit sochu sv. Václava. Pokračování textu najdete zde.
Zdeněk Jančařík
Text vyšel v Katolickém týdeníku 2023/2