Skip to main content

Jak roste salesiánské dílo v Bulharsku?

By 22. 12. 201926 února, 2020Bulharsko, Novinky, Top

Milí přátelé,

jak již to bývá zvykem, koncem roku se hlásíme z bulharské stavby kostela a vzdělávacího střediska.

Dům komunity

Díky třem brigádám z České republiky je dokončena fasáda domu komunity. Jedna brigáda začala pracovat na dlažbách a izolaci balkonů a teras v domě komunity. V této části jsou již dokončené omítky, slabo a silnoproudé rozvody a podařilo se již umístit první čtyři rekuperátory. Rozvod vody a kanalizace je hotový v celém objektu.

Škola

V přízemí školy dokončujeme podlahové topení. Podařilo se dokončit okna na celém objektu, s výjimkou kostela a vchodového traktu. Dokončujeme rozvody silnoproudé elektriky. Omítky jsou hotové již ve dvou podlažích.

Kostel

Tento rok se podařilo dokončit kopuli zvonice a vztyčit na ni kříž. Kostelní okna jsou přislíbena, a tak uvidíme, jestli se podaří je usadit do konce roku. Proběhlo několik setkání s P. Rupnikem a jeho architekty, zodpovědnými za liturgický prostor a vnitřní výzdobu kostela. Zabývali jsme se vnitřkem kostela, konkrétně technickým řešením akustiky na stropech a kopuli a také celkovým vzhledem vnitřku kostela. Nakonec jsme se s P. Petrem Cvrkalem rozjeli do Říma, kde jsme celkovou koncepci doladili. Chceme co nejdříve začít s realizací. Po podlahovém topení vyroste v kostele lešení, které umožní zateplení kopule, přípravu elektrických rozvodů, omítek a akustického stropu. Dále budeme pracovat na podkladě pro mozaiky a “stěnopisy” (ikony malované na stěnách). Zbyde ještě příprava ikonostasu a můžeme se snést k přízemní části kostela. Více toho asi v příštím roce nezvládneme.

V roce 2020 se chceme přestěhovat do dokončené a zkolaudované komunitní části objektu. Musíme tedy dokončit některé společné části celé stavby: kotelnu, solární systém, výtah, požární čerpadla a celý protipožární systém. Jednáme s firmou o přípravě oplocení hřiště v zadní části objektu a jestli to vyjde, začneme ještě v zimě. Dále je nutné řešit chodníky, osvětlení apod.

Jak to vypadalo s finanční stránkou v tomto roce?  Celkově jsme proinvestovali 7 milionů korun z toho 3,1 milionu od dárců z ČR. K tomu je třeba přičíst všechny vykonané brigády a práce! Srdečně Vám všem děkujeme za Vaši podporu a vyprošujeme Boží požehnání. Pěkné prožití zbytku adventu a radost a pokoj z narození našeho Pána přejí vděční salesiáni z Bulharska.

Ještě jednou díky.

P. Jiří Svoboda