Skip to main content

Česko-bulharské setkání v Jindřišské věži

Nevšední setkání zahájilo nevšední výstavu. I tak by se dala pojmenovat vernisáž, která ve středu 1. července představila Výstavu fotografií ze života misionářů v Bulharsku.

Nejen expozice, ale i její samotné zahájení je krásnou ukázkou, co dobrého může přinést mezinárodní spolupráce rozmanitého spektra lidí. Na vernisáži mělo své zastoupení několik národů, které spojuje společné dílo – práce s bulharskými Romy.

Předně byli hosty salesiánští misionáři, P. Petr Němec krátce vzpomenul na nápad založit misijní dílo právě v Bulharsku, kam následně odešel v roce 1994 a působí tam dodnes. Nastupující delegát pro misie P. Jaroslav Fogl, který je v Bulharsku patnáct let, zase popisoval, jak je pro misionáře a dobrovolníky obohacující vystoupit ze svého zaběhaného života a otevřít se novým lidem, novým zkušenostem, novému způsobu života. Na vernisáži se také ukázali dva noví misionáři z Latinské Ameriky, kteří posílili bulharskou misii před půl rokem.

Bulharskou stranu reprezentoval zástupce velvyslance, který vyjádřil vděčnost za práci salesiánů v jejich zemi. Hostem byla také bulharská režisérka Světlana Lazarová. Vzpomínala na vřelé přijetí a atmosféru doprovázející natáčení, když před lety o tamních misionářích tvořila dokumentární film Hodina růží, který je na výstavě také ke shlédnutí. Celý dojem z vernisáže umocnily speciality z bulharské kuchyně věnované restaurací Hercovka.

Výstava našla své místo na Jindřišské věži. Ta je sama o sobě zajímavým prostorem. Její historii návštěvníkům popisovala kastelánka Lucie Dolfi, když je prováděla horními patery s nevšedním výhledem na Prahu.

Návštěvník výstavy může nahlédnout do života dětí z romské čtvrti na předměstí Staré Zagory žijících ve velké chudobě. Jejich život přibližují fotografie, které nafotily samy děti v rámci projektu Mládež v akci. Člověk pak lépe pochopí význam práce misionářů představené na výstavních panelech, od vzdělávání, přes volnočasové aktivity, až po stavbu školy a kostela.

Realizaci výstavy pozdržela opatření kvůli šíření nemoci COVID-19, ale i díky tomu se z původně plánovaného jednoho měsíce protáhne na měsíce dva. Návštěvníci si tak mohou výstavu prohlédnout až do 31. srpna.

Jan Kvapil