Don Artime ve Španělsku: „Česká republika mě okouzlila...“

Don Artime ve Španělsku: „Česká republika mě okouzlila...“
11. října 2017

Když jsme o slavnosti sv. Václava ve vzdáleném Španělsku sledovali přímý přenos vysílání TV Noe online (tedy internetového vysílání) u příležitosti oslav 90-ti let příchodu salesiánů do České republiky, spojených s návštěvou desátého nástupce Dona Bosca a zároveň hlavního představeného salesiánů, ani ve snu by mě bylo nenapadlo, že zhruba za týden budeme mít tu možnost a především dar se s Donem Ángelem Fernándezem Artimem setkat osobně přímo v jeho rodném Španělsku a zároveň jeho mateřským jazykem, tedy španělsky, společně zavzpomínat na nedávno minulou a jeho vůbec první návštěvu České republiky.

   Don Ángel zavítal do Španělska 7. října, tentokrát u příležitosti 100. výročí působení salesiánů ve městě Villena, vzdáleném 60 km severovýchodně od Alicante, ležícím ve valencijské autonomní oblasti. V tomto 30-ti tisícovém městě salesiáni spravují salesiánskou školu, kde se věnují dětem a mladým ve věku od 3 až do 16-ti let a samozřejmě nesmí chybět ani salesiánské středisko mládeže.

IMG-20171008-WA0015

   Aniž bychom byli předem informovaní, jelikož jsme strávili několik měsíců v České republice a do Španělska opět zavítali teprve nedávno a pak také žijeme na opačném konci valencijské autonomní oblasti, tedy ve vzdálenosti asi 300 km směrem na Barcelonu, díky plánované návštěvě u příbuzných v provincii Alicante by se dalo říct, že zkrátka Pán zkřížil naše cesty a poslal nám Dona Ángela jako zázrakem přímo do cesty, abychom se s ním mohli setkat. A tak jsme vlastně ani nevěděli jak, ale seděli jsme  v onu sobotu také mezi účastníky oslav přítomni slavnostní mše svaté, při které náš sedmiletý syn Antonio dokonce mohl Donu Ángelovi ministrovat a která byla vyvrcholením celodenních oslav, doprovázená rytmickými písněmi k Donu Boscovi. Také trvala bezmála dvě hodiny, tedy téměř až do 22-té hodiny. Inu, Španělsko...

   Nejpůsobivějším okamžikem z celého dne pro nás bylo nepochybně osobní setkání. Když se Don Ángel Fernández Artime dozvěděl, že jsem z České republiky, neskrýval překvapení, nadšení, údiv, dojetí. Neotálel a ihned se spontánně rozpovídal : „ Měl jsem možnost v těchto dnech poprvé navštívit Českou republiku. Poslyš, tvá země je nádherná, úchvatná. Praha je překrásné město. Úplně mě to tam okouzlilo. Skutečně, měl jsem možnost navštívit nádhernou zemi s nádhernými lidmi, které jsem tam potkal... Mladé lidi, mladé rodiny, salesiány a celou salesiánskou rodinu... Je to tam velmi živé... Jen ten jazyk (češtinu) máte dosti komplikovaný. Jsem rád, že můžeme nyní spolu mluvit španělsky...“ (smích)

Cítili jsme, že vzpomínky Dona Ángela na Českou republiku jsou doposud velmi živé, čerstvé a svěží, vždyť to bylo teprve ani ne týden, co se odtud vrátil a proto se s velkou chutí pustil do vyprávění a sdílení svých nových zkušeností.

  „Opět jsem mohl zakusit, že pokud jsou srdce připravená na setkání, stačí jen pohled, klidný a průzračný pohled, který vyjadřuje radost ze setkání nebo dokonce gesto blízkosti či úsměv… abychom se mohli cítit jako doma.

A vím, že tohle se děje i přes různorodost kultur, protože pokud chceme všichni a každý z nás nabídnout to, co jsme a co neseme ve svém srdci, to co utváří podstatnou a nejhlubší část našeho bytí  a to co nás činí šťastnými, stačí jeden pohled, jedno objetí, úsměv, abychom se mohli cítit dobře, jako doma, plni důvěry, účastníky něčeho velkého...“

   Jak sám zmínil, Česká republika se hluboce a nesmazatelně zapsala do jeho srdce, které na ni nezapomene ani modlitbou, protože všechny, se kterými se setkává, nese v srdci a mají slíbenou jeho modlitbu. Taktéž my jsme slíbili provázet ho modlitbami a to nejen jménem našim, ale i za celou Českou republiku, čímž tímto prostřednictvím bychom Vás také chtěli pozvat, kdybyste se k nám chtěli připojit. V příštích dnech hlavního představeného salesiánů Dona Ángela čeká téměř 14-ti denní návštěva Brazílie. Bude velmi vděčný, když na něj budeme pamatovat ve svých modlitbách.

DSCF4208

Za naši česko-španělskou rodinu Castellar

Markéta