Salesiáni si společně hráli

Salesiáni si společně hráli
28. května

Pozdě, ale přece…. I tak by se dal charakterizovat tento článek, protože s křížkem po funuse (přesně s týdenním zpožděním) referujeme o setkání salesiánů české provincie. Uvědomili jsme si totiž, že by vás patrně velmi mrzelo, kdybyste se o tom, co se dělo v pondělí 21. května v Brně-Žabvořeskách, vůbec nedozvěděli.

Ačkoliv byli pozváni všichni (kolem 130), tradičně se jich zúčastnilo méně, konkrétně necelá devadesátka. (hmm, to sice není konkrétně, ale hrubou představu máte, ne?) I přesto to bylo setkání srdečné a opravdu bratrské. Nemyslím to jako klišé, letos totiž mimo obvyklé atrakce, které k takovému setkání patří, přibyla i novinka. Světe div se, salesiáni si společně hráli!

DSCN2175

Nebyla to však hra ledajaká. Salesiáni byli náhodně rozděleni na 12 týmů, aby zde dostali dva základní úkoly. První byl zdánlivě jednoduchý – odpovězte si ve vašem týmu na tři jednoduché otázky. Na co se těším, který spolubratr mi udělal v nedávně době radost a třetí už si ani autor tohoto článku nepamatuje. Pamatuje si však, že už v této fázi byla velmi srdečná atmosféra a v jednotlivých týmech to doslova vřelo. Bylo také proč, neboť hned záhy následoval mnohem sofistikovanější úkol. Ze 100 špejlí a 70 spojovacích čudlíků měli SDB postavit 3, co nejvyšší, pilíře; na závěr pilíře změřit a součet velikostí vytvořil finální výsledek.

A tak se salesiáni pustili do práce. Byla na ně radost pohledět a nejedno oko jejich spolupracovníků, kteří už je často vidí jen jako faráře či vážené ředitele by zaplesalo či dokonce bylo zalito slzičkou. Během 7 minut, které na celou stavbu jednotlivé týmy měly, rostly všechny skulptury utěšeně do výše. Po chvíli napětí a bedlivého měření následovalo vyhlášení výsledků. Vítězný tým postavil své věže do celkové výšky rovných třech metrů a právem si odnesl kromě malé láhve rumu, kteroužto měl povinnost rozlít mezi členy týmu při následném obědě, také historický obrázek Dona Boska z roku 1934.

DSCN2181

Dobře naladěni pak salesiáni zasedli k obědu. Co to znamená služba v praxi, pak hned po obědě pocítili ekonomové komunit, které si svolal provinciální správce pokladny Michal Svoboda, ale také členové provinciální rady, kteří se zase setkali s regionálním delegátem pro Evropu Tadeuszem Rozmusem. Ostatní se oddávali siestě, kávě a sladkému nicnedělání.

Jedni vyčerpáni schůzováním, druzí nabiti energii, se všichni sešli ke společné prezentaci výsledků a plánů jednotlivých sektorů provincie. Kromě provinciála, který zde shrnul základní linie směřování provincie, aktuální kauzy, které mu nedají spát a také malou pozvánku na nastávající provinciální kapitulu zde vystoupili jednotliví delegáti a Tadeusz Rozmus.

Postupně podřimující spolubratři tak vyslechli v první části referát z oblasti pastorace mládeže a ekonomiky. Když pak provinciální ekonom viděl, že ani téma financí některé nevytrhuje z litého boje s poledním démonem, vyhlásil svévolně přestávku. Démoni okamžitě zmizeli a všichni dostali opět jiskru do svých očí.

DSCN2217

Po přestávce, nadopováni cukrem, kofeinem či dobrým slovem od spolubratří, už pro salesiány nebyl takový problém vydržet příspěvky delegátů pro misie, sociální komunikaci, formaci a salesiánskou rodinu.

Na závěr se všichni pomodlili litanie k Panně Marii, dostali požehnání na cestu a hurá opět do svých komunit. Ptáte-li se na to, jestli byla součástí programu i společná mše svatá, popravdě odpovídám, že byla. Při ní se totiž rozdávaly tzv. listy poslání, kdy se celá provincie dozvídala, kam se kdo stěhuje a jak tedy bude příští školní rok personálně vypadat.

DSCN2167

A to už je z našeho každoročního salesiánského dýchánku asi tak všechno. Chcete-li se dozvědět více, zeptejte se svého salesiána, alespoň budete vědět, jestli tam byl a jestli vyhrál stavění věží. A chcete-li se takových setkání účastnit pravidelně, nenapadá mě jiné řešení, než že byste se měli stát salesiánem. Pokud to však z nějakého důvodu nejde, mějte rádi alespoň Dona Boska… pak vám totiž bude mnohem jasnější, jaká pohodová atmosféra na salesiánském mítinku vládla.

Libor Všetula

SDB 2018