V Bulharsku žijí salesiáni ekumenismus v praxi

V Bulharsku žijí salesiáni ekumenismus v praxi
16. ledna 2017

U příležitosti Týdne modliteb za jednotu křesťanů, který se uskuteční od 18. do 25. ledna jsme požádali našeho misionáře v Bulharsku Martina Jílka, aby nám přiblížil, jak u nich prakticky ekumenismus probíhá.

Ekumena v praxi

 Od samého začátku svého působení si jako salesiáni zde v Bulharsku klademe jako jeden z hlavních cílů ekumenický dialog. Je to i díky tomu, že je zde zastoupení všech tří křesťanských společenství.

 

Pravoslavní křesťané

Nejsilněji jsou v Bulharsku zastoupeni pravoslavní křesťané (80 procent) a proto nám leží více na srdci. Na místní úrovni si s pravoslavnými duchovními rozumíme. Například minulý měsíc jsme s partou z našeho spolča byli na návštěvě v jednom pravoslavném kostele a naši mládežníci byli překvapeni otevřeností místního pravoslavného kněze. Viděli, že vše to, o čem si povídáme je vlastně stejné i u pravoslavných. Když jsem navštívil místního pravoslavného biskupa Galaktiona ve Staré Zagoře, tak mi říkal, že podle něho má pravoslaví 95 procent společného s katolíky. Je škoda, že často zaměřujeme pozornost na to, co nás rozděluje, než na to, co nás spojuje.

Je ale pravdou, že někdy pociťujeme určitou rezeDue1rvovanost z pravoslavné strany, ale musíme to brát jako proces. Loni jsme silně prožívali dvě události. Historicky první setkání papeže Františka s moskevským patriarchou Kirilem a Všepravoslavný koncil. Ten proběhl na Krétě. Měli jsme od toho velká očekávání a nakonec čtyři z místních církví, včetně bulharské, se tohoto koncilu nezúčastnili. Ještě je za co se modlit.

 

Protestanté

IMG_8758 (2)V Bulharsku se zvláště po listopadu 1989 začalo šířit potestantské hnutí. Jsou to desítky nejrůznějších společenství, z čehož asi polovina jsou Romové. Dnes tvoří asi tři procenta populace. Jsou často otevření pro dialog a různá setkání. S jedním z těchto společenství ve Staré Zagoře se každoročně snažíme o modlitby za jednotu křesťanů.  Tato setkání probíhají buď v našem kostele, nebo u nich. Loni jsme modlitební setkání za jednotu křesťanů pojali jako prezentaci zajímavého dokumentálního filmu „Viditelná jednota“ (https://www.youtube.com/watch?v=z5LvRrItXao), který natočil bulharský protestanský režisér. Myslím, že to je povedený pohled do našich křesťanských společenství. Já jsem na tomto setkání prezentoval encykliku „Laudato si“ přeloženou do bulharštiny. V této encyklikce papež František vybízí ke spolupráci všech křesťanů při ochraně našeho společného domova.

Jako plod naší spolupráce se zcela přirozeně vytvořila parta nadšenců ze všech tří křesťanských společenství, která pomáhá uprchlíkům. Několikrát jsme společně navštívili uprchlický tábor, pomáhali jsme s léky, ošacením a potravinami. A tak si uvědomujeme, že i nové výzvy mohou sjednocovat.

 DSCN1875Vzhledem k tomu, že my katolíci zde v Bulharsku tvoříme necelé jedno procento, jsme tou kapkou v moři, o které sv. Matka Tereza říká, že bez ní by to nebylo úplné. Děláme, co můžeme a ostatní svěřujeme Duchu Svatému. On je tím, který nás nakonec může sjednotit. Stačí, když se mu dost otevřeme.

 Martin Jílek, salesián v Bulharsku