Setkání salesiánů koadjutorů z České a Slovenské republiky

Setkání salesiánů koadjutorů z České a Slovenské republiky
14. listopadu 2016

Zpráva z pravidelného mezinárodního setkání koadjutorů České a Slovenské republiky,  21. - 23. října 2016 – Orlí Hnízdo

Setkání salesiánů koadjutorů z České a Slovenské republiky
(21. - 23. října 2016 – Orlí Hnízdo)

IMG_7769_exkurze v TV Noe  O předposledním říjnovém víkendu se konalo setkání slovenských a českých salesiánů koadjutorů.
  V pátek ve večerních hodinách jsme se sjeli do Ostravy ke starobylému kostelíku svatého Václava, do televize Noe. Tam již na nás čekal náš spolubratr – ředitel TV NOE otec Leoš Ryška. Přestože provoz televize od něho vyžaduje jistě mnoho času, rezervoval si pro nás několik hodin. Připravil nám výbornou večeři a provázel nás celým areálem. A měli jsme se opravdu na co dívat. Prostory této budovy prozrazují, kolik práce a IMG_7806_exkurze v TV Noenadšení musí zaměstnanci vynaložit, aby tato televize, která funguje bez reklam, mohla přinášet „dobré zprávy“, jak hlásá ve svém logu. Leoši, moc děkujeme za čas, který jsi nám věnoval a přejeme, aby se vaše televize dále rozvíjela.


  Po skončení prohlídky jsme se přesunuli do obce Pstruží (u Frýdlantu nad IMG_7818_bratrske posezeniOstravicí), na chalupu zvanou Orlí Hnízdo, kde naše společné setkání pokračovalo.
  V sobotu jsme při bratrském posezení představili, kde se každý z nás momentálně nachází, co dělá a čím žije. Naše česko-slovenské setkání totiž probíhá pravidelně jednou za dva roky, o „novinky„ tedy nebyla nouze. S velkou chutí jsme poslouchali, jak si vede učňovské středisko Jozefa robotníka v Žilině i co je nového v dalších komunitách. Během vzájemného sdílení nás navštívil i pan Rychlý – nejstarší koadjutor v Salesiánské provincii Praha, která působí na území České republiky.


Po výborném obědě jsme pořídili společnou fotografii.

IMG_7831_spolecna fotka

  IMG_7878_v nejvetsi hornicke expozici v CRPotom jsme se vydali na exkurzi do Ostravy, do parku Landek, kde je největší hornická expozice v České republice. Seznámili jsme se s těžkou prací horníků i hornických záchranářů

 

 

IMG_7844_v nejvetsi hornicke expozici v CR.„Sfárali“ jsme do podzemí, abychom na vlastní oči viděli náročné podmínky, v nichž horníci pracují. Viděli jsme také ohromné stroje, které při této práci pomáhají.

 

 

 IMG_7899_Lada Kopriva predstavuje knihu o koadjutorech z nasi provinciePo návratu na Orlí hnízdo čeští koadjutoři představili knihu „Malé stádce“, která vyšla letos při příležitosti 200 let od narození našeho zakladatele svatého Jana Boska. Kniha IMG_7897_darek pro slovenske spolubratryseznamuje čtenáře se všemi salesiány koadjutory, kteří z českého území pocházeli nebo na něm působili, či působí. Je to plod několikaleté práce vyhledávání archivních materiálů a kontaktování mnoha osob, které nám pomohly zajímavé osudy těchto nadšených „pánů“ zmapovat. Poslední výtisky knihy jsou ještě k mání ve Fryštáku - DIS.  Jako dárek si slovenští koadjutoři odnesli právě tuto knihu i tričko, které logo knihy nese.


  IMG_7907_mse svataV neděli jsme měli oddělená jednání pro každou provincii zvlášť, kde jsme plánovali další věci a řešili úkoly, které nás čekaly. Před obědem jsme měli slavností mši svatou. IMG_7912_mse svataCelebroval ji provinciál P. Vaculík, který byl během celého setkání s námi.
Po slavnostním obědě (díky Kubo!) jsme se rozjeli do svých domovů – komunit. Děkujeme všem za krásnou atmosféru a chvíle, společně strávené.    


Napsal Pavel Liškutin