Rok 2015 se salesiánskými knihami

Rok 2015 se salesiánskými knihami
22. prosince 2015

V uplynulém roce vyšlo několik knížek se salesiánskou tématikou a několik salesiánů vydalo své knižní debuty.

Dotýkat se vrcholů Dotýkat se vrcholů

Ještě v roce 2014 vyšla v nakladatelství Cesta kniha salesiána Michaela Martinka Dotýkat se vrcholů. Někdejší básník a skladatel křesťanských písní, dnes vězeňský kaplan a učitel na několika školách, se v ní znovu vrací k básnické a povídkové tvorbě a ptá se na podstatné otázky lidského i kněžského života: „Může člověk dosáhnout vnitřního pokoje, aniž by zavíral oči před krutou realitou? Může člověk prožívat dobrý a krásný život, přestože se setkává s tolika věcmi, které dobré a krásné nejsou?“

Modlitby Salesiánské rodinaModlitby Salesiánské rodiny

Na začátku roku vyšla knížka určená pro širší salesiánské společenství Modlitby Salesiánské rodiny. Najdete v ní modlitby vhodné pro každodenní použití (ráno, v poledne i večer), modlitby pro různá liturgická období, řadu osobních modliteb (v nouzi, za nemocné, za dobré duchovní rozlišování, mnoho modliteb k Duchu Svatému), kalendář salesiánských svatých a příslušné modlitby, mešní texty, křížové cesty, mariánské modlitby i různé druhy litanií, modlitby vhodné pro duchovní obnovy nebo cvičení. Knížka vyšla v sympatickém malém formátu.

Malé stádceMalé stádce

V půli léta vyšla kniha s historickým záběrem směřující do současnosti o povolání salesiána-laika neboli koadjutora s příběhy všech salesiánů, kteří byli během historie českého salesiánského díla k tomuto stavu povoláni. Je to vlastně stručný příběh českého salesiánského díla nasvícený ze zorného úhlu koadjutorů. Knihu spolu s ostatními bratry koadjutory pečlivě edičně připravil Vladimír Kopřiva.

 

Země bez obzoruZemě bez obzoru

Zkraje podzimu vyšel ve Vyšehradě další z řady knižních rozhovorů, které přepisují biblické pořady ČRo 3 Vltava Petra Vaďury Ranní slovo, tentokrát hovory se salesiánem Ladislavem Heryánem. Duchovní vůdce undergroundu Ládys se zjevně inspiroval názvem poslední desky U2 No Line on the Horizon a knihu nazval Země bez obzoru. Jeho úvahy nad Knihou knih jsou vždycky osobní, stvrzené vlastním životem, v němž tolik zdůrazňuje službu a odevzdanost Bohu až do krajnosti.

Přeskočit horuPřeskočit horu

Těsně před Vánoci vyšla v Katolickém týdeníku velmi osobní knížka salesiána Zdeňka Jančaříka Přeskočit horu, v níž rekapituluje nejen jeden běh duchovních cvičení v Kostelním Vydří, ale zamýšlí se také nad smyslem života, nad tím, jak je v dnešním hektickém světě možné potkat Nejvyššího, jak mu otevřít cestu, aby se dotkl našeho srdce a proměnil ho třeba i po padesátce. Setkáme se s mladým, neklidným konvertitou, který i když už dávno našel, stále ještě hledá.

Přehled sestavil Zdeněk Jančařík