Hudební klip k hymně SDM v Krakově natáčeli salesiáni

Hudební klip k hymně SDM v Krakově natáčeli salesiáni
4. ledna 2016

V den zahájení Svatého roku milosrdenství v Římě 8. prosince 2015, spatřil světlo světa hudební klip k české verzi hymny Světového dne mládeže v Krakově. Na požádání Sekce pro mládež při ČBK jej vyrobilo Salesiánské mediální centrum, které sídlí v Brně-Žabovřeskách.

Zeptali jsme se proto koordinátora celého natáčení salesiána Libora Všetuly na pár otázek.

Kdo vymyslel námět klipu?

Celý námět klipu vznikl na základě diskuse s mladými lidmi a rodinami, které se pohybují kolem salesiánů u nás v Brně-Žabovřeskách. Od začátku nám bylo jasné, že nechceme udělat pouze záběry hudebníků, zpěváků a rozjásaných mladých lidí, kteří samozřejmě ke světovému setkání s papežem patří, ale že vyjdeme z českého textu hymny (který je vlastně čistě duchovní písní) a hesla celého setkání v Kakově (Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství) a vytvoříme spíše jakousi "meditaci" o milosrdenství. 

Kromě záběrů na scholu se v něm odehrává příběh. Co představuje? Má nějaké hlavní sdělení?

Příběh, který klip provází, reprezentuje příběh každého z nás. Snažili jsme se vyjádřit, že Boží milosrdenství není především nějaký emoční prožitek, ale odehrává se v maličkostech našich všedních životů.  Každá z hlavních postav (mladý člověk, rodina a kněz) se setkává s výzvou být konkrétně milosrdným v nějaké záležitosti a každá z těchto postav v této výzvě obstojí a tím se otevře milosrdenství Božímu, které zde už bylo dávno před tím.

Sdělení klipu je tedy toto: Aby člověk zakusil milosrdenství Boží, je třeba být konkrétně milosrdným vůči sobě a druhým. Sv. Jan Pavel II. ve své encyklice o Božím milosrdenství Dives in misericordia píše, že člověk má přístup k milosrdné lásce Boha, k jeho milosrdenství, do té míry, do jaké se sám vnitřně proměňuje v duchu podobné lásky k bližnímu. (DM 14)

Kolik lidí klip natáčelo a jak dlouho to trvalo?

Celkem se na přípravách a natáčení podílelo asi 12 lidí. Režie se ujal Dominik Liberda, kamery a střihu především Anežka Hesová. Příběh jsme natáčeli jeden celý den (později ještě byly nějaké krátké dotáčky) a další jeden den jsme strávili ve studiu s umělci, kteří nahrávali hudbu a zpěv. Hodně času pak zabral střih celého klipu. 

Jsi i jedním z herců. Jaké to pro tebe bylo?

V klipu představuji kněze a sám jsem knězem. Z toho důvodu to, co v klipu hraji, není vlastně hraní v tom pravém slova smyslu. Každý kněz by měl být distributorem milosrdenství Božího i lidského a tak je to naznačeno i v klipu. Slova jako přijetí, porozumění, solidarita, modlitba a oběť jsou nedílnou součástí životního programu každého kněze, který chce tímto distributorem milosrdenství být.

Byly při natáčení nějaké komplikace?

Byly! A to hned několik. Například se nám omylem vymazala karta se záběry z jednoho natáčecího půldne. Naštěstí se zrovna v té době a na tom místě, kde se nám to stalo, objevil "náhodou" člověk, který si kartu vzal domů a za pár hodin nám volal, že je vše obnoveno. Myslím, že pokaždé, když se snažíme o něco dobrého, tak můžeme počítat s komplikacemi, což je vlastně mnohdy potvrzení, že jdeme správným směrem.

 

Článek o klipu vyšel také v Katolickém týdeníku 1/2016 a přímo na české webové stránce setkání