Salesiáni slaví

Salesiáni slaví
9. srpna 2015

Ve dnech 7. - 9. srpna 2015 proběhla na Velehradě mimořádná pouť široké salesiánské rodiny. Tisíce příznivců Dona Boska z nejrůznějších míst tu slavily 200. výročí narození tohoto světce.

Žhavé slunce, balónky a zpocené, ale rozzářené tváře mladších i starších účastníků byly charakteristické rysy velehradské slavnosti. Hlavní den oslav se nesl především ve znamení radostného setkání mnoha přátel v duchu sympatické neformální atmosféry.

Očekávám vás v nebi!

Slavnostní mši svatou na pódiu před bazilikou celebroval biskup Karel Herbst. Ve své promluvě připomněl různé postavy, které Dona Boska učily a doprovázely v jeho životě, i důležitý úkol pokračovat v tomto doprovázení také dnes. "Don Bosco nejspíš ani netušil, kolik věrných následovníků se přihlásí k jeho odkazu po dvou stoletích." Nemáme proto zapomínat na jeho slib: "Synáčkové, očekávám vás v nebi." V závěru mše svaté zazněla slova povzbuzení i od plzeňského biskupa Františka Radkovského a sestry Sumiko Maria Assunty, která je členkou generální rady FMA. Mše byla doprovázena scholou zlínské salesiánské farnosti, která navzdory extrémně horkému počasí vytvořila mezi věřícími příjemnou atmosféru.

DSC_0992

Odpolední program byl složen z pestré nabídky aktivit a workshopů, mezi nimi například hudební dílna s Pavlem Helanem, přednáška Petra Cvrkala o duchovním doprovázení, koncert Josefa Špačka a jeho rodiny nebo workshop Libora Všetuly o animovaných klipech s výchovnou tématikou. Pro rodiny s dětmi byl připraven pohádkový les plný soutěží a sympatických postav v neuvěřitelných maskách a kostýmech.

Skype s Matkou Markétou

Tečkou za sobotním dnem byl narozeninový galavečer složený z vážných i spíše úsměvných setkání s osobnostmi salesiánské rodiny: vystoupili provinciálové salesiánů a salesiánek, hlavní představený v krátkém videopozdravu, ale také například Matka Markéta prostřednictvím originálního "skypu do nebe". Během večera byli představeni vítězové soutěže "Napiš dopis DB" a jejich díla. Velký úspěch a standing ovation sklidila skupina gymnastů, která zpestřila program dechberoucími lidskými pyramidami. Galavečer byl doprovázen nově vzniklou chválovou skupinou Czech it out, která v závěru zahrála i jubilejní hymnu Da mihi animas. Po animované modlitbě byl rozbalen veliký narozeninový dort a také každý účastník dostal v papírové krabičce svůj malý dortík. Po galavečeru následovaly koncerty Pavla Helana a Prague Cello Quartet.

DSC_0235

Snít o plodech

Dlouho očekávané oslavy na Velehradě se setkaly s velkým úspěchem. Jak připomněl v nedělní závěrečné promluvě provinciál Petr Vaculík, předcházely jim celé čtyři roky příprav a seznamování se s osobností Dona Boska. "Teď přišel čas snít o plodech," řekl nakonec. Těmito plody jsou podle jeho slov především vděčná radost a posílení společenství. A to je také to nejcennější, co si poutníci ze Salesiánského Velehradu odvážejí.

Související galerie