Augustin Czartoryski

Polský princ Augustin Czartoryski byl synem prince Ladislava a princezny Marie Amparo, dcery španělské královny.

Narodil se 2. srpna 1858 v exilu v Paříži. V 6 letech mu zemřela matka. Studoval v Paříži a v Krakově. Velký vliv na něho měl jeho učitel Josef Kalinowski, který prožil 10 let nucených prácí na Sibiři, stal se karmelitánem a byl po své smrti Janem Pavlem II. svatořečen.

Mladý princ měl kvůli tuberkulóze velmi oslabené zdraví. Jeho život se odehrával putováním z jedné lékařské kliniky na druhou. Otec ho chtěl vyslat na diplomatickou dráhu, ale o­n v sobě slyšel silné volání k úplnému darování se Bohu.

V roce 1883 se setkal s Donem Boskem při jeho věhlasném pobytu v Paříži. Chtěl s ním zůstat a sloužit chudým. Don Bosco se však zachoval zdrženlivě. Princ proto požádal o radu papeže Lva XIII., který ho poslal zpět za Donem Boskem. Zřekl se majetku, odešel do Turína, ve svých 29 letech se stal jedním z noviců a 2. října 1888 složil sliby. Zpráva o jeho rozhodnutí inspirovala mnohé další chlapce k následování Dona Boska.

Augustin začal studovat filozofii, ale brzy se jeho zdravotní stav zhoršil. Velkodušně se o něj staral ctihodný Andrea Beltrami. Mezitím ho don Rua nechal studovat teologii a připustil ho ke svěcení.

2. dubna 1892 byl v San Remo vysvěcen na kněze.
Zemřel 8. dubna 1893, v sobotu Velikonočního oktávu, ve věku 35 let v Alassio se slovy: "Jak krásné Velikonoce!" Jeho tělo odpočívá v polském městě Przemysl.

Byl blahořečen Janem Pavlem II. 25. dubna 2004.

Prohlédněte a stáhněte si více fotografií a obrázků.