Čeští misionáři

V historii českého salesiánského díla nechal Bůh vyrůst mnoha krásným misijním povoláním. Na této stránce najdete krátké informace o většině z českých salesiánů-misionářů, kteří působili za hranicemi své vlasti. Není překvapením, že hlavním rádcem pro misie pro celou kongregaci celosvětově je právě dlouholetý bývalý český misionář v Koreji, P. Václav Klement. 

1. Současní čeští salesiáni-misionáři v zahraničí

 

 němec  svoboda  jilek 1  P. Petr Cvrkal
P. Petr
Němec

Bulharsko

P. Jiří
Svoboda

Bulharsko

P. Martin Jílek

Bulharsko

P. Petr
Cvrkal

Bulharsko

 fogl2  Donbor  vracovský  klement

P. Jaroslav Fogl

Bulharsko

Donbor

Jyrwa

Bulharsko*

P. Jaroslav Vracovský 

Mongolsko

P.Václav Klement

rádce pro misie v JV Asii a Oceánii

 koupil  radecki  kovala  místo prto tebe

P. Václav Koupil

Kolumbie

 

František Radecki

Malawi

Eduard Kowala

Čína – Hong Kong

Toto místo může být tvoje! 

* salesiánský misionář z Indie, zařazený do české salesiánské provincie

P. Jaroslav Vracovský z Plzně je salesián působící od letošního jara v Darkhanu v severním Mongolsku. Teplota se zde pohybuje kolem -1°C. Mnoho krásných fotografií a zajímavých informacíc naleznete na jeho facebooku.

P. Václav Klement – po vysvěcení na kněze odcestoval do Jižní Koreje, působil v salesiánských dílech v Soulu a v Kwangju a několik let byl také provinciálem. Roku 2002 se stal v Římě členem hlavní rady salesiánů s pověřením jako regionální rádce pro východní Asii, Austrálii a Oceánii. V dubnu 2008 se ujal služby rádce pro salesiánské misie na celém světě,  za rok najezdí a nalétá v průměru 50.000 km a je tak nejzcestovalejším českým salesiánským misionářem.

P. František Radecki z Petrovic u Karviné je jediný český salesián působící v Africe, konkrétně v městě Lilongwe v Malawi, kde má 64 % obyvatel nižší příjem než 1,9 USD za den.

P. Václav Koupil původem z Náměště n. Oslavou působí od roku 1953 v Bogotě v Kolumbii. Narodil se 1. 10. – na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misií – před 93 lety a je tak nejstarším salesiánským misionářem pocházejícím z České republiky.

Největší skupinu českých misionářů najdete v BULHARSKU, kde jich ve městech Kazanlak a Stara Zagora pracuje v současné době šest: P. Petr Cvrkal, P. Jaroslav Fogl, P. Martin Jílek, P. Petr Němec, P. Jiří Svoboda a Donbor Jyrwa.

Children from the foundation

Čeští misionáři v historii

V lednu 2011 zemřel jeden z nejznámějších českých salesiánů-misionářů v historii, P. Jan Med. Přes 70 let prožil v Indii, působil zde jeden čas i jako provinciál. Životopis P. Jana Meda vyšel pod názvem In his Name.
Stručnější verzi naleznete zde: stručný životopis P. Jana Meda

Brazílie, Peru, Salvador, Kolumbie, Ekvádor, Kuba, Indie, Korea, Austrálie, Argentina, Egypt, Jugoslávie, Chile, Mexiko a další – všechny tyto země byly svědky obětavého působení českých salesiánů. Podívejte se na jejich seznam s fotkami i krátkým životopisem: Češti salesiánští misionáři v historii.

 

CHCI PODPOŘIT PŮSOBENÍ ČESKÝCH MISIONÁŘŮ V ZAHRANIČÍ